OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

0 Kč

Historie sportovního klubu moderní gymnastiky Top Gym Karlovy Vary

Dávná historie

Historie dnešního sportovního klubu moderní gymnastiky Top Gym Karlovy Vary se odvíjí v následnických liniích různých oddílů (sportovních klubů) různých názvů, jejichž úplný počátek spadá na přelom let 1954/55.

Karlovy Vary byly jedním z prvním měst v Československu, kde se začala cvičit moderní gymnastika, tenkrát nazývaná ještě „umělecká gymnastika“. U jejího zrodu v Karlových Varech stála mimo jiné i Milada Duckeová, která posléze dala vzniknout moderní gymnastice v Mariánských Lázních a Milada Chudlařská, která nyní i ve svých 90 letech stále aktivně trénuje gymnastky v Plzni.

Dne 15. 6. 1958 proběhlo ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp první oficiální mistrovství Československa v umělecké gymnastice, čímž se Karlovy Vary nesmazatelně zapsaly do historie tohoto sportu.

Po útlumu v šedesátých a sedmdesátých letech, který vystřídal počáteční úspěchy, je moderní gymnastika v devadesátých letech opět na vzestupu a z původního oddílu vznikají dva. Základnímu programu se věnující DDM Karlovy Vary a dále oddíl zaměřený na výkonnostní sport, který se posléze etabluje v Tělovýchovné jednotě Slavia.

Právě oddíl moderní gymnastiky založila v roce 1997 pod záštitou ASPV (Asociace sport pro všechny) Soňa Pekárková a zpočátku v něm působily zejména ženy, které se v mládí v Karlových Varech gymnastice věnovaly. Ženy postupně nahrazovala nová děvčata, se kterými se oddíl věnoval hlavně společným skladbám a základnímu programu. Oddíl vstoupil pod hlavičku tělovýchovné jednoty Slavia Karlovy Vary.

Na obtížnější a prestižnější „volný program" přešla díky kvalitní základně gymnastek trenérka Soňa Pekárková v roce 2003. Od té doby sklízely karlovarské gymnastky úspěchy na závodech v Čechách i na zahraničních vystoupeních. Mezi nejúspěšnější gymnastky patřila Andrea Kheilová, která se umísťovala na prvních příčkách a v roce 2005 přešla do pražského oddílu, který byl schopen pro její rozvoj zajistit profesionální podmínky. Dnes je již zkušenou reprezentantkou ČR v kategorii seniorek. Další úspěšnou gymnastkou byla Tereza Paalová, která v roce 2009 obsadila 1. místo na MČR v kombinovaném programu kategorie žen a získala pro oddíl celou řadu zlatých medailí v pohárových soutěžích.

Období temna

Od roku 2009 se počet členek oddílu postupně snižoval jejich přirozenými odchody a oddíl neměl sílu ani trenérský kádr, který by cílenými nábory stavy průběžně doplňoval. Koncem roku 2011 zbyly v oddíle poslední 4 gymnastky a z osobních důvodů ukončila své působení hlavní trenérka a zakladatelka oddílu Soňa Pekárková. Oddílu tak reálně hrozil zánik

Nová naděje

Se situací a hrozbou zániku oddílu se nechtěli smířit rodiče gymnastek a tak se pustili do organizace oddílu i trénování dle svých možností sami. V nepříznivých podmínkách tak dokázaly zůstávající trenérka Nora Nyčová a asistentka trenérek Miroslava Špičková, maminka jedné gymnastky, navázat na dosavadní práci Soni Pekárkové a nacvičit připravené sestavy tak, že na výkonech karlovarských gymnastek to nebylo na závodech znát. Tatínek z dalších gymnastek, Jiří Herian se pustil do manažerské práce a zejména propagaci a přípravu náboru.

Druhé pololetí 2012 bylo pro oddíl zlomové a dnes již možno říci, že i úspěšné. Pod novým vedením oddílu se tento rozrostl po úspěšném náboru na 52 gymnastek, děvčata postoupila na mistrovství ČR z 1. a 2. místa na oblastních přeborech a na závěr závodní sezóny přivezly gymnastky z mezinárodních závodů v Hofu stříbrný a bronzový pohár. Závěrečnou tečkou za úspěšným půlrokem byla prosincová vánoční exhibice a oddílové přebory, kde si již nové gymnastky poměřily své dovednosti před 130členným publikem.

Do sezóny 2012/2013 vstoupil karlovarský oddíl moderní gymnastiky s novou hlavní trenérkou, kterou se stala Romana Salingerová, bývalá úspěšná plzeňská moderní gymnastka.

Rok 2013

Tento rok byl ve znamení intenzivní činnosti oddílu na všech frontách. Oddíl hnán jistou euforií ze své nové členské základny si troufal na velké projekty. Podařilo se obnovit materiální zázemí, zejména zakoupit velký nový závodní koberec. Úspěšně byly chváleny dotace z města a kraje. Trenéři a rozhodčí prošli školením. S velkou účastí závodnic se oddíl vrátil do soutěže Základního programu a ve Volném programu jeho závodnice opět dosáhly úspěchů na oblastních přeborech a postoupily na MČR.

Největším úspěchem však bylo uspořádání historicky prvních mezinárodních závodů v moderní gymnastice v Karlových Varech. První ročník Carlsbad RG Cup proběhl 15. června v KV Areně a zúčastnilo se ho 131 závodnic z 10 států světa. Tyto závody měly velký ohlas nejen u zúčastněných závodnic, ale zpráva o jeho úrovni oblétla republiku a zviditelnila karlovarský oddíl, který tak definitivně vystoupil ze svého stínu.

Rok 2014

Tento rok se opět zapsal významně do historie oddílu, a to nejen v dobrém. V první polovině roku se podařilo úspěšně proškolit nové trenéry a rozhodčí, manažer oddílu, Jiří Herian, byl na únorové valné hromadě zvolen předsedou Západočeské oblasti moderní gymnastiky a hlavní trenérka oddílu, Miroslava Špičková, oceněna titulem „trenérka roku Karlovarska 2013“.

Oddíl uspořádal první kolo Západočeské ligy, ve které zaznamenal celkově velký úspěch, z Belgického Lille přivezly závodnice zlato a bronz a na oblastních přeborech opět závodnice postoupily na MČR.

14. 6. proběhl úspěšně v KV Areně druhý ročník mezinárodních závodů v moderní gymnastice – Carlsbad RG Cup, s účastí 126 závodnic 9 států Evropy. Oddíl reprezentovalo 6 závodnic, z nichž se 3 medailově umístily.

Koncem června opouštějí řady oddílu moderní gymnastiky TJ Slavia čtyři nespokojení činovníci oddílu a spolu s nimi již podruhé, po svém krátkém návratu, trenérka Soňa Pekárková. Snaha některých jednotlivců zneužít situace a poškodit původní oddíl nebyla úspěšná a vedla naopak k pročištění vzájemných vztahů a stmelení kolektivu.

Povedlo se úspěšně absolvovat letní sportovní soustředění, poprvé ve velké sportovní hale v Chebu a v září opět, i bez propagace, přišlo na nábor mnoho nových děvčat. Výsledkem dlouhodobé a systematické předchozí práce je i příchod dvou nových ruských trenérek a externí spolupráce se zkušenou pražskou, také ruskou, trenérkou.

Úspěšný tok 2014 ukončil oddíl velkolepou vánoční exhibicí, kterou shlédlo více jak 160 diváků a neuvěřitelnou bilancí 61 medailí získaných v posledním roce.

Rok 2015

Se opět zapsal výrazně do naší historie. Nejen pro sportovní úspěchy, kterých ostatně nebylo málo, ale zejména pro to, že od roku 2016 roku již nebudeme vystupovat jako jeden z oddílů mateřské Tělovýchovné jednoty Slavia Karlovy Vary, ale již jako sportovní klub s vlastní právní subjektivitou pod názvem „Top Gym Karlovy Vary“. K tomuto kroku dochází po vzájemné dohodě se Slávií a vzhledem k výjimečnému nárůstu aktivit oddílu moderní gymnastiky je to krok zcela logický a do budoucna nám poskytne větší prostor i možnosti pro další rozvoj tohoto krásného sportu v Karlových Varech. 

 

Karlovy Vary 2020: hlavní město moderní gymnastiky

V roce s magickým číslem 2020 bude moderní gymnastika v Karlových Varech již 65 let.

Proto jsme se rozhodli vytvořit pro rok 2020 nové výzvy a přinést do Karlových Varů gymnastiku v opravdu velkém stylu.

více o projektu KV2020

Vzhledem k epidemii koronaviru a vyhlášení nouzového stavu na jaře 2020 a následně i od podzimu 2020 až do jvětna 2021 došlo také k přerušení sportovních aktivit. Proto se náš projekt přesouvá až na rok 2022...

TOP akce 2021

6. - 15. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

září - Nábor do TopGym Karlovy Vary | termíny a místo budou upřesněny

říjen - Mistrovství ČR v NML-A, NST-A | Hala míčových sportů

říjen / listopad - Carlsbad RG Cup - 9. ročník | Hala míčových sportů

Kalendář akcí a závodů 2020

 • 26 Led 2020

  Lednová vločka - Tábor

  Finální rozpis • závodnice: Bernatová Kristina, Bendová Jolana, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Orlová Klára

 • 07 Bře 2020

  Goodwill Cup - Praha

  Finální rozpis • závodnice: Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Sattler Elizabeth, Laslopová Barbora, Čáslavová Natálie, Kopfstein Laura, Bayerova Eliška, Samareva Alisa, Orlová Klára

 • 05 Zář 2020

  Hobit Cup

  Finální rozpis • závodnice: Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Sattler Elizabeth, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Aldushina Anastasia

 • 12 Zář 2020

  Milevský pohár

  Finální rozpiszávodnice: Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Pachmanová Laura, Bašistová Beáta, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 13 Zář 2020

  OIG GYM Cup

  Finální rozpis závodnice: Laslopová Barbora,Bendová Jolana ,Kopfstein Laura, Samareva Alisa, Borovičková Michaela, Fedunova Darja,Orlová Klára,Tamchynová Klára

 • 20 Zář 2020

  Carlsbad RG Cup - Karlovy Vary

  Finální rozpis • nominace: Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Sattler Elizabeth, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Kopfstein Laura, Lipovská Vanesa, Borovičková Michaela, Aldushina Anastasia, Samareva Alisa, Herianová Kamila, Fedunova Darja, Soumarová Tereza, Orlová Klára, Tamchynová Klára, Bernatová Kristina

 • 03 Říj 2020

  Plzeňský pohár

  Finální rozpis • závodnice: Kopfstein Laura, Samareva Alisa, Borovičková Michaela, Fedunova Darja, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 17 Říj 2020

  Chomutovský Pohár

  závodnice: Yakimets Daniella, Muras Aneta, Křížová Viktorie, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Samareva Alisa, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 18 Říj 2020

  GymCup I

  závodnice: Pachmanová Laura, Bašistová Beáta, Sattler Elizabeth, Bendová Jolana, Lipovská Vanesa, Borovičková Michaela, Fedunova Darja, Tamchynová Klára

 • 24 Říj 2020

  Ústecký Pohár

  závodnice: Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Samarska Vlada, Borovičková Michaela, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Soumarová Tereza, Orlová Klára

 • 31 Říj 2020

  Západočeské oblastní přebory - Chomutov

  nominace: všechny závodnice VP - NML a DOR

 • 01 Lis 2020

  O Hradeckou stuhu

  závodnice: Pachamnová Laura, Křížová Viktorie, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Borovičková Michaela, Samareva Alisa, Orlová Klára, Fedunova Darja

 • 07 Lis 2020

  RG Cup Hradec Králové

  závodnice: Muras Aneta, Yakimets Daniella, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Lipovská Vanesa, Bernatová Kristina, Tamchynová Klára

 • 07 Lis 2020

  Žďárská popelka

  závodnice: Bendová Jolana, Borovičková Michaela, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Orlová Klára

 • 14 Lis 2020

  MČR naděje mladší - Hradec Králové

  nominace: závodnice postupující z OP

 • 15 Lis 2020

  MČR dorostenky - Hradec Králové

  nominace: závodnice postupující z OP

 • 21 Lis 2020

  Západočeské oblastní přebory - Plzeň

  nominace: všechny závodnice VP - NNML, KML , KST

 • 05 Pro 2020

  MČR kadetky mladší - Karlovy Vary

  nominace: závodnice postupující z OP

 • 06 Pro 2020

  MČR kadetky starší - Karlovy Vary

  nominace: závodnice postupující z OP

Archív