Úvodní stránka » Sportovní klub moderní gymnastiky » Historie sportovního klubu moderní gymnastiky

Historie sportovního klubu moderní gymnastiky Top Gym Karlovy Vary

Dávná historie

Historie dnešního sportovního klubu moderní gymnastiky Top Gym Karlovy Vary se odvíjí v následnických liniích různých oddílů (sportovních klubů) různých názvů, jejichž úplný počátek spadá na přelom let 1954/55.

Karlovy Vary byly jedním z prvním měst v Československu, kde se začala cvičit moderní gymnastika, tenkrát nazývaná ještě „umělecká gymnastika“. U jejího zrodu v Karlových Varech stála mimo jiné i Milada Duckeová, která posléze dala vzniknout moderní gymnastice v Mariánských Lázních a Milada Chudlařská, která nyní i ve svých 90 letech stále aktivně trénuje gymnastky v Plzni.

Dne 15. 6. 1958 proběhlo ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp první oficiální mistrovství Československa v umělecké gymnastice, čímž se Karlovy Vary nesmazatelně zapsaly do historie tohoto sportu.

Po útlumu v šedesátých a sedmdesátých letech, který vystřídal počáteční úspěchy, je moderní gymnastika v devadesátých letech opět na vzestupu a z původního oddílu vznikají dva. Základnímu programu se věnující DDM Karlovy Vary a dále oddíl zaměřený na výkonnostní sport, který se posléze etabluje v Tělovýchovné jednotě Slavia.

Právě oddíl moderní gymnastiky založila v roce 1997 pod záštitou ASPV (Asociace sport pro všechny) Soňa Pekárková a zpočátku v něm působily zejména ženy, které se v mládí v Karlových Varech gymnastice věnovaly. Ženy postupně nahrazovala nová děvčata, se kterými se oddíl věnoval hlavně společným skladbám a základnímu programu. Oddíl vstoupil pod hlavičku tělovýchovné jednoty Slavia Karlovy Vary.

Na obtížnější a prestižnější „volný program" přešla díky kvalitní základně gymnastek trenérka Soňa Pekárková v roce 2003. Od té doby sklízely karlovarské gymnastky úspěchy na závodech v Čechách i na zahraničních vystoupeních. Mezi nejúspěšnější gymnastky patřila Andrea Kheilová, která se umísťovala na prvních příčkách a v roce 2005 přešla do pražského oddílu, který byl schopen pro její rozvoj zajistit profesionální podmínky. Dnes je již zkušenou reprezentantkou ČR v kategorii seniorek. Další úspěšnou gymnastkou byla Tereza Paalová, která v roce 2009 obsadila 1. místo na MČR v kombinovaném programu kategorie žen a získala pro oddíl celou řadu zlatých medailí v pohárových soutěžích.

Období temna

Od roku 2009 se počet členek oddílu postupně snižoval jejich přirozenými odchody a oddíl neměl sílu ani trenérský kádr, který by cílenými nábory stavy průběžně doplňoval. Koncem roku 2011 zbyly v oddíle poslední 4 gymnastky a z osobních důvodů ukončila své působení hlavní trenérka a zakladatelka oddílu Soňa Pekárková. Oddílu tak reálně hrozil zánik

Nová naděje

Se situací a hrozbou zániku oddílu se nechtěli smířit rodiče gymnastek a tak se pustili do organizace oddílu i trénování dle svých možností sami. V nepříznivých podmínkách tak dokázaly zůstávající trenérka Nora Nyčová a asistentka trenérek Miroslava Špičková, maminka jedné gymnastky, navázat na dosavadní práci Soni Pekárkové a nacvičit připravené sestavy tak, že na výkonech karlovarských gymnastek to nebylo na závodech znát. Tatínek z dalších gymnastek, Jiří Herian se pustil do manažerské práce a zejména propagaci a přípravu náboru.

Druhé pololetí 2012 bylo pro oddíl zlomové a dnes již možno říci, že i úspěšné. Pod novým vedením oddílu se tento rozrostl po úspěšném náboru na 52 gymnastek, děvčata postoupila na mistrovství ČR z 1. a 2. místa na oblastních přeborech a na závěr závodní sezóny přivezly gymnastky z mezinárodních závodů v Hofu stříbrný a bronzový pohár. Závěrečnou tečkou za úspěšným půlrokem byla prosincová vánoční exhibice a oddílové přebory, kde si již nové gymnastky poměřily své dovednosti před 130členným publikem.

Do sezóny 2012/2013 vstoupil karlovarský oddíl moderní gymnastiky s novou hlavní trenérkou, kterou se stala Romana Salingerová, bývalá úspěšná plzeňská moderní gymnastka.

Rok 2013

Tento rok byl ve znamení intenzivní činnosti oddílu na všech frontách. Oddíl hnán jistou euforií ze své nové členské základny si troufal na velké projekty. Podařilo se obnovit materiální zázemí, zejména zakoupit velký nový závodní koberec. Úspěšně byly chváleny dotace z města a kraje. Trenéři a rozhodčí prošli školením. S velkou účastí závodnic se oddíl vrátil do soutěže Základního programu a ve Volném programu jeho závodnice opět dosáhly úspěchů na oblastních přeborech a postoupily na MČR.

Největším úspěchem však bylo uspořádání historicky prvních mezinárodních závodů v moderní gymnastice v Karlových Varech. První ročník Carlsbad RG Cup proběhl 15. června v KV Areně a zúčastnilo se ho 131 závodnic z 10 států světa. Tyto závody měly velký ohlas nejen u zúčastněných závodnic, ale zpráva o jeho úrovni oblétla republiku a zviditelnila karlovarský oddíl, který tak definitivně vystoupil ze svého stínu.

Rok 2014

Tento rok se opět zapsal významně do historie oddílu, a to nejen v dobrém. V první polovině roku se podařilo úspěšně proškolit nové trenéry a rozhodčí, manažer oddílu, Jiří Herian, byl na únorové valné hromadě zvolen předsedou Západočeské oblasti moderní gymnastiky a hlavní trenérka oddílu, Miroslava Špičková, oceněna titulem „trenérka roku Karlovarska 2013“.

Oddíl uspořádal první kolo Západočeské ligy, ve které zaznamenal celkově velký úspěch, z Belgického Lille přivezly závodnice zlato a bronz a na oblastních přeborech opět závodnice postoupily na MČR.

14. 6. proběhl úspěšně v KV Areně druhý ročník mezinárodních závodů v moderní gymnastice – Carlsbad RG Cup, s účastí 126 závodnic 9 států Evropy. Oddíl reprezentovalo 6 závodnic, z nichž se 3 medailově umístily.

Koncem června opouštějí řady oddílu moderní gymnastiky TJ Slavia čtyři nespokojení činovníci oddílu a spolu s nimi již podruhé, po svém krátkém návratu, trenérka Soňa Pekárková. Snaha některých jednotlivců zneužít situace a poškodit původní oddíl nebyla úspěšná a vedla naopak k pročištění vzájemných vztahů a stmelení kolektivu.

Povedlo se úspěšně absolvovat letní sportovní soustředění, poprvé ve velké sportovní hale v Chebu a v září opět, i bez propagace, přišlo na nábor mnoho nových děvčat. Výsledkem dlouhodobé a systematické předchozí práce je i příchod dvou nových ruských trenérek a externí spolupráce se zkušenou pražskou, také ruskou, trenérkou.

Úspěšný tok 2014 ukončil oddíl velkolepou vánoční exhibicí, kterou shlédlo více jak 160 diváků a neuvěřitelnou bilancí 61 medailí získaných v posledním roce.

Rok 2015

Se opět zapsal výrazně do naší historie. Nejen pro sportovní úspěchy, kterých ostatně nebylo málo, ale zejména pro to, že od roku 2016 roku již nebudeme vystupovat jako jeden z oddílů mateřské Tělovýchovné jednoty Slavia Karlovy Vary, ale již jako sportovní klub s vlastní právní subjektivitou pod názvem „Top Gym Karlovy Vary“. K tomuto kroku dochází po vzájemné dohodě se Slávií a vzhledem k výjimečnému nárůstu aktivit oddílu moderní gymnastiky je to krok zcela logický a do budoucna nám poskytne větší prostor i možnosti pro další rozvoj tohoto krásného sportu v Karlových Varech. 

 

Výsledky

Výsledky Milevský pohár - 3. 3. 2018

4.3.2018

Milevský pohár jsou nejenom první závody...

» číst dál

Výsledky Memoriál Milady Duckeové Mariánské Lázně - 2. 4. 2017

2.4.2017

Svým výkonem nám udělala radost Barbora Laslopová...

» číst dál

Výsledky Zpč. liga 1. kolo - 2. 4. 2017

2.4.2017

Výkon našich děvčat odpovídal předpokladům...

» číst dál

Výsledky Milevský pohár - 1. 4. 2017

1.4.2017

Vzhledem k novým pravidlům moderní gymnastiky...

» číst dál

archiv


Odkazy:

Jsme členy Českého svazu moderní gymnastiky

Český svaz moderní gymnastiky

Územně patříme do Západočeské oblasti moderní gymnastiky

Západočeská oblast moderní gymnastiky

Jsme členy Sportovní unie Karlovarska / České unie sportu

Sportovní unie Karlovarska - ČUS


Gymnastické potřeby nakupujeme na

Natalyshop-SasakiOtevřené tréninkové programy TopGym 2018

Rozvojové středisko mládeže
ČSMG

Tréninkové centrum 
TopGym Karlovy Vary

Open Top Weekend
Karlovy Vary


Kontaktujte nás:

Telefon+420 602 495 191

E-mailinfo@gymnastika-kv.cz

Facebookhttps://www.facebook.com/
TopGymKarlovyVaryModerniGymnastika


Carlsbad RG Cup

web Karlovarského poháru, mezinárodních závodů v moderní gymnastice, které pořádá naš sportovní klub moderní gymnastiky


Sportovní klub moderní gymnastiky TopGym Karlovy Vary navazuje na svoji činnost v původním oddíle moderní gymnastiky TJ Slavia Karlovy Vary. Moderní gymnastika má v Karlových Varech dlouholetou tradici od roku 1955 a její závodnice dosahují v tomto krásném olympijském sportu skvělých výsledků. Jsme rádi za váš zájem o moderní gymnastiku a děkujeme všem, kteří nás podporují.

„Moderní gymnastika, jako sport spojující eleganci těla a zdraví pohybu, přirozeně patří do Karlových Varů a celého lázeňského regionu, kde se historicky snoubí léčivá síla přírody a krása lázeňských měst.“