0 Kč

Historie sportovního klubu moderní gymnastiky Top Gym Karlovy Vary

Dávná historie

Historie dnešního sportovního klubu moderní gymnastiky Top Gym Karlovy Vary se odvíjí v následnických liniích různých oddílů (sportovních klubů) různých názvů, jejichž úplný počátek spadá na přelom let 1954/55.

Karlovy Vary byly jedním z prvním měst v Československu, kde se začala cvičit moderní gymnastika, tenkrát nazývaná ještě „umělecká gymnastika“. U jejího zrodu v Karlových Varech stála mimo jiné i Milada Duckeová, která posléze dala vzniknout moderní gymnastice v Mariánských Lázních a Milada Chudlařská, která nyní i ve svých 90 letech stále aktivně trénuje gymnastky v Plzni.

Dne 15. 6. 1958 proběhlo ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp první oficiální mistrovství Československa v umělecké gymnastice, čímž se Karlovy Vary nesmazatelně zapsaly do historie tohoto sportu.

Po útlumu v šedesátých a sedmdesátých letech, který vystřídal počáteční úspěchy, je moderní gymnastika v devadesátých letech opět na vzestupu a z původního oddílu vznikají dva. Základnímu programu se věnující DDM Karlovy Vary a dále oddíl zaměřený na výkonnostní sport, který se posléze etabluje v Tělovýchovné jednotě Slavia.

Právě oddíl moderní gymnastiky založila v roce 1997 pod záštitou ASPV (Asociace sport pro všechny) Soňa Pekárková a zpočátku v něm působily zejména ženy, které se v mládí v Karlových Varech gymnastice věnovaly. Ženy postupně nahrazovala nová děvčata, se kterými se oddíl věnoval hlavně společným skladbám a základnímu programu. Oddíl vstoupil pod hlavičku tělovýchovné jednoty Slavia Karlovy Vary.

Na obtížnější a prestižnější „volný program" přešla díky kvalitní základně gymnastek trenérka Soňa Pekárková v roce 2003. Od té doby sklízely karlovarské gymnastky úspěchy na závodech v Čechách i na zahraničních vystoupeních. Mezi nejúspěšnější gymnastky patřila Andrea Kheilová, která se umísťovala na prvních příčkách a v roce 2005 přešla do pražského oddílu, který byl schopen pro její rozvoj zajistit profesionální podmínky. Dnes je již zkušenou reprezentantkou ČR v kategorii seniorek. Další úspěšnou gymnastkou byla Tereza Paalová, která v roce 2009 obsadila 1. místo na MČR v kombinovaném programu kategorie žen a získala pro oddíl celou řadu zlatých medailí v pohárových soutěžích.

Období temna

Od roku 2009 se počet členek oddílu postupně snižoval jejich přirozenými odchody a oddíl neměl sílu ani trenérský kádr, který by cílenými nábory stavy průběžně doplňoval. Koncem roku 2011 zbyly v oddíle poslední 4 gymnastky a z osobních důvodů ukončila své působení hlavní trenérka a zakladatelka oddílu Soňa Pekárková. Oddílu tak reálně hrozil zánik

Nová naděje

Se situací a hrozbou zániku oddílu se nechtěli smířit rodiče gymnastek a tak se pustili do organizace oddílu i trénování dle svých možností sami. V nepříznivých podmínkách tak dokázaly zůstávající trenérka Nora Nyčová a asistentka trenérek Miroslava Špičková, maminka jedné gymnastky, navázat na dosavadní práci Soni Pekárkové a nacvičit připravené sestavy tak, že na výkonech karlovarských gymnastek to nebylo na závodech znát. Tatínek z dalších gymnastek, Jiří Herian se pustil do manažerské práce a zejména propagaci a přípravu náboru.

Druhé pololetí 2012 bylo pro oddíl zlomové a dnes již možno říci, že i úspěšné. Pod novým vedením oddílu se tento rozrostl po úspěšném náboru na 52 gymnastek, děvčata postoupila na mistrovství ČR z 1. a 2. místa na oblastních přeborech a na závěr závodní sezóny přivezly gymnastky z mezinárodních závodů v Hofu stříbrný a bronzový pohár. Závěrečnou tečkou za úspěšným půlrokem byla prosincová vánoční exhibice a oddílové přebory, kde si již nové gymnastky poměřily své dovednosti před 130členným publikem.

Do sezóny 2012/2013 vstoupil karlovarský oddíl moderní gymnastiky s novou hlavní trenérkou, kterou se stala Romana Salingerová, bývalá úspěšná plzeňská moderní gymnastka.

Rok 2013

Tento rok byl ve znamení intenzivní činnosti oddílu na všech frontách. Oddíl hnán jistou euforií ze své nové členské základny si troufal na velké projekty. Podařilo se obnovit materiální zázemí, zejména zakoupit velký nový závodní koberec. Úspěšně byly chváleny dotace z města a kraje. Trenéři a rozhodčí prošli školením. S velkou účastí závodnic se oddíl vrátil do soutěže Základního programu a ve Volném programu jeho závodnice opět dosáhly úspěchů na oblastních přeborech a postoupily na MČR.

Největším úspěchem však bylo uspořádání historicky prvních mezinárodních závodů v moderní gymnastice v Karlových Varech. První ročník Carlsbad RG Cup proběhl 15. června v KV Areně a zúčastnilo se ho 131 závodnic z 10 států světa. Tyto závody měly velký ohlas nejen u zúčastněných závodnic, ale zpráva o jeho úrovni oblétla republiku a zviditelnila karlovarský oddíl, který tak definitivně vystoupil ze svého stínu.

Rok 2014

Tento rok se opět zapsal významně do historie oddílu, a to nejen v dobrém. V první polovině roku se podařilo úspěšně proškolit nové trenéry a rozhodčí, manažer oddílu, Jiří Herian, byl na únorové valné hromadě zvolen předsedou Západočeské oblasti moderní gymnastiky a hlavní trenérka oddílu, Miroslava Špičková, oceněna titulem „trenérka roku Karlovarska 2013“.

Oddíl uspořádal první kolo Západočeské ligy, ve které zaznamenal celkově velký úspěch, z Belgického Lille přivezly závodnice zlato a bronz a na oblastních přeborech opět závodnice postoupily na MČR.

14. 6. proběhl úspěšně v KV Areně druhý ročník mezinárodních závodů v moderní gymnastice – Carlsbad RG Cup, s účastí 126 závodnic 9 států Evropy. Oddíl reprezentovalo 6 závodnic, z nichž se 3 medailově umístily.

Koncem června opouštějí řady oddílu moderní gymnastiky TJ Slavia čtyři nespokojení činovníci oddílu a spolu s nimi již podruhé, po svém krátkém návratu, trenérka Soňa Pekárková. Snaha některých jednotlivců zneužít situace a poškodit původní oddíl nebyla úspěšná a vedla naopak k pročištění vzájemných vztahů a stmelení kolektivu.

Povedlo se úspěšně absolvovat letní sportovní soustředění, poprvé ve velké sportovní hale v Chebu a v září opět, i bez propagace, přišlo na nábor mnoho nových děvčat. Výsledkem dlouhodobé a systematické předchozí práce je i příchod dvou nových ruských trenérek a externí spolupráce se zkušenou pražskou, také ruskou, trenérkou.

Úspěšný tok 2014 ukončil oddíl velkolepou vánoční exhibicí, kterou shlédlo více jak 160 diváků a neuvěřitelnou bilancí 61 medailí získaných v posledním roce.

Rok 2015

Se opět zapsal výrazně do naší historie. Nejen pro sportovní úspěchy, kterých ostatně nebylo málo, ale zejména pro to, že od roku 2016 roku již nebudeme vystupovat jako jeden z oddílů mateřské Tělovýchovné jednoty Slavia Karlovy Vary, ale již jako sportovní klub s vlastní právní subjektivitou pod názvem „Top Gym Karlovy Vary“. K tomuto kroku dochází po vzájemné dohodě se Slávií a vzhledem k výjimečnému nárůstu aktivit oddílu moderní gymnastiky je to krok zcela logický a do budoucna nám poskytne větší prostor i možnosti pro další rozvoj tohoto krásného sportu v Karlových Varech. 

 

Carlsbad RG Cup

Logo RG Cup 2015 color.png

mezinárodní závody v moderní gymnastice

V roce 2021 proběhl již 9. ročník, zveme vás na jubilejní 10. ročník který je naplánován na
4. a 5. června 2022.


mezinárodní závody Carlsbad RG Cup probíhají za finanční podpory
Statutárního město Karlovy Vary a Karlovarského kraje

TOP akce 2022

11. a 25. ledna - Nábor do TopGym Karlovy Vary | Hala TC Gejzírpark

4. a 5. června - Carlsbad RG Cup - 10. ročník | KV Arena

5. - 14. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

13. a 20 září - Nábor do TopGym Karlovy Vary | Hala TC Gejzírpark

Kalendář akcí a závodů 2022

 • 20 Lis 2022

  MČR DT

  Finální rozpis Závodnice:DT NML, NST, SEN

 • 19 Lis 2022

  MČR SS

  Finální rozpis Závodnice:Halloween

 • 12 Lis 2022

  SS - Rycon Cup

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, Halloween, všechny dvojice/trojice

 • 06 Lis 2022

  SS - Porta Bohemica Cup

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, Halloween, všechny dvojice/trojice

 • 05 Lis 2022

  SS - Oblastní přebor společných skladeb

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, Halloween, všechny dvojice/trojice

 • 28 Říj 2022

  SS - Pohár Královny Elišky

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, Halloween, všechny dvojice/trojice

 • 23 Říj 2022

  SS - O pohár víly Mon Peri

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, všechny dvojice/trojice

 • 15 Říj 2022

  SS - Cena města Chomutova

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, Halloween, všechny dvojice/trojice

 • 05 Čer 2022

  Carlsbad RG Cup 2022 - NEDĚLE

  závodnice: Všechny gymnastiky VP i Mini, které zvládnou předepsaný počet sestav pro svou věkovou kategorii

 • 04 Čer 2022

  Carlsbad RG Cup 2022 - SOBOTA

  závodnice: Všechny gymnastiky VP i Mini, které zvládnou předepsaný počet sestav pro svou věkovou kategorii

 • 29 Kvě 2022

  MČR NST A

  Závodnice: Kopfstein

 • 28 Kvě 2022

  MČR NML A

  Závodnice: Bašistová, Laslopová B., Kozlova

 • 21 Kvě 2022

 • 15 Kvě 2022

  MČR NST B

  závodnice: Aldushina Sofia, Bendová Jolana, Samarska Vlada

 • 14 Kvě 2022

  MČR JUN B

  závodnice: Darja Fedunova, Diana Flaksová

 • 07 Kvě 2022

  Milevský Pohárek 2022

  závodnice: Zemianková Emma, Laslopová Rozálie, Yakimets Daniella, Bašistová Beáta, Laslopová Barebora, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Bernatová Kristina

 • 01 Kvě 2022

  Oblastní přebory Volného programu 2022 - NEDĚLE

  závodnice: Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 30 Dub 2022

  Oblastní přebory Volného programu 2022 - SOBOTA

  závodnice: Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Yakimets Daniella, Bendová Jolana, Aldushina Sofia, Tokarova Daria, Samarska Vlada

 • 24 Dub 2022

  Chomutovský pohár 2022 - neděle

  závodnice: Sofiya Cherepanova, Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 23 Dub 2022

  Chomutovský pohár 2022 - sobota

  Závodnice: Zemianková Emma, Laslopová Rozálie, Pšeničková Vanesa, Yakimets Daniella

 • 09 Dub 2022

  Goodwill Cup - Praha 2022

  Finální rozpis • Závodnice: Zemianková Emma, Laslopová Rozálie, Pšeničková Vanesa, Yakimets Daniella, Kopfstein Laura, Bendová Jolana, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja

 • 03 Dub 2022

  AJUR Cup 2022

  Finální rozpis • závodnice: Zemianková Emma, Yakimets Daniella, Pšeničková Vanesa, Kopfstein Laura, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Bernatová Kristina

 • 02 Dub 2022

  Memoriál Aleny Fialové 2022

  Finální rozpis • závodnice: Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada,

 • 26 Bře 2022

  Monet Cup 2022

  Finální rozpis • závodnice: Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Bernatová Kristina

 • 19 Bře 2022

  Milevský pohár 2022

  Finální rozpis • závodnice: Zemianková Emma, Laslopová Rozálie, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Laslopová Barebora, Kopfstein Laura, Bernatová Kristina

 • 13 Bře 2022

  Hobit Cup 2022

  Finální rozpis • závodnice: Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Bernatová Kristina

 • 05 Bře 2022

  Kontrolní trénink 2022

  závodnice: Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Bernatová Kristina

Archív