Co vás čeká na moderní gymnastice

Vítáme Vás ve sportovním oddílu moderní gymnastiky TopGym Karlovy Vary!

Co na vás čeká?

Nově příchozí gymnastky jsou zařazeny do „Přípravky“. 

Malá děvčata přicházejí s různými dispozicemi – jak tělesnými, tak mentálními. Jejich pokroky jsou závislé nejen na počátečních dovednostech, ale ve velké míře také na jejich přístupu a snaze. Nemějte obavy, pokud vaší gymnastce něco nejde. Buďte trpěliví a dejte jí čas, aby fyzicky nebo mentálně dospěla do okamžiku, kdy se jí daná věc začne dařit. Nezřídka se stává, že zpočátku talentovaná gymnastka „vyčerpá“ svůj talent a dál se neumí sama posunovat. Předstihne jí pak gymnastka, která byla zvyklá od začátku pilně pracovat a ví, čeho chce dosáhnout.

Děvčata, která začínají s moderní gymnastikou v pozdějším věku (cca po 8 roce), musí překonat počáteční hendikep a dohnat dovednosti v rozsazích a manipulacích, které se ostatní děvčata již několik let učí. Na druhou stranu mají výhodu větší mentální vyspělosti a záleží jen na nich, jak moc budou chtít. I děvčata začínající v pozdějším věku mohou dosáhnout závodních úspěchů.

Všechna děvčata se musí naučit základy moderní gymnastiky – pohybové dovednosti, manipulaci s náčiním a získat potřebné pohybové rozsahy. Postupně se gymnastky začnou učit svoji první gymnastickou sestavu, pokud jí zvládnou, tak i druhou. Doba zvládnutí základů je velmi individuální, u někoho to mohou být měsíce, u někoho roky.

Pokroky gymnastek také záleží na tom, zdali si samy doma cvičí, zejména trénují rozsahy a manipulace s náčiním. Doporučujeme též další pravidelné volnočasové sportovní aktivity, které zajišťují přirozený pohyb a balanční dovednosti – např. chůze, běh, cyklistika, plavání, lyžování, bruslení, balet, tanec apod.

Jaký bude sportovní postup

Pokud gymnastka zvládne svoji první sestavu, může se zúčastnit oddílových závodů, pokud zvládne dvě sestavy, může se již zúčastnit běžných pohárových závodů ve své kategorii.

Pokud je vaše dcera šikovná a má zájem, můžete se nad rámec předepsaných tréninků zúčastnit i víkendových tréninků, kde můžete otestovat, jak zvládá vyšší tréninkovou zátěž a jak je schopna se výkonnostně posunout. Informaci o víkendových trénincích vám podá předseda nebo sportovní manažer klubu.

Kromě gymnastických sestav mohou děvčata nacvičovat i taneční exhibice, se kterými pak vystupují na závodech, které pořádáme, nebo jiné exhibici.

Pro děvčata, která dosáhnou školního věku, pořádáme každoročně 10denní letní sportovní soustředění, které probíhá pravidelně v první polovině srpna. Soustředění je určeno pro děvčata všech tréninkových programů a mám zásadní vliv na jejich výkonnost a další postup.

Gymnastky, které se naučí předepsané sestavy, zúčastní se letního soustředění a splňují další kritéria, mohou být přeřazeny do vyšších – závodních - tréninkových programů. To probíhá na základě doporučení / schválení trenérů a projednání s rodiči. Zařazení do závodního programu klade mnohem vyšší nároky jak na gymnastky samotné, tak na požadovanou součinnost rodičů.

Účast na závodech

Všechny gymnastky, které zvládnou alespoň jednu sestavu, se zúčastní oddílových závodů. Na nich předvedou své dovednosti rodičům i oddílovým trenérům a rozhodčím. 

Gymnastky z přípravky, které zvládnou své dvě sestavy, se zúčastní jednoho až tří pohárových závodů jednotlivců v Mariánských Lázních nebo Plzni. Tyto závody probíhají během jarní závodní sezóny od března do června.

Gymnastky závodních programů jednotlivců se účastní mnoha pohárových závodů od března do dubna po celé ČR a někdy i v zahraničí. Koncem dubna proběhne Západočeský oblastní přebor a nejlepší závodnice postoupí na mistrovství ČR, která probíhají v květnu. 

Nejlepší gymnastky závodních programů jsou vybírány do společných sestav (4 až děvčat) a soutěží dvojic a trojic, které probíhají na podzim během října a listopadu. Na přelomu listopadu a prosince pak probíhají oblastní přebory a MČR.

Účast na závodech je náročná nejen pro gymnastky, ale rovněž pro jejich rodiče. Závody jsou celodenní, probíhají zpravidla v sobotu, někdy v neděli (nebo státní svátek). Začínají příchodem ráno kolem 8 hodiny, gymnastky se musí obléci, učesat a rozcvičit. Vlastní závod začíná kolem deváté až desáté hodiny a probíhá zpravidla celý den po věkových a výkonnostních kategoriích. Gymnastky, které mají odcvičeno, mohou s rodiči odejít z haly a vrátit se včas na vyhlášení, které probíhá v odpoledních a nezřídka až večerních hodinách. Účast na ranním rozcvičení a nástupu, zrovna tak vyhlášení je povinná. Na některých závodech probíhá vyhlášení pro malá děvčata v polovině dne a ty pak mohou odjet domů.

Pro rodiče to tedy znamená vyjet brzy ráno a plánovat návrat často pozdě odpoledne nebo v noci. Pokud jsou závody na vzdálenějších místech republiky (např. na Moravě), pak se často jede o den dříve a na místě se přespí.

Moderní gymnastika nejsou nějaké „tanečky“ jak by se mohlo laikovi zdát, ale je to poměrně náročný sport pro děvčata a svým způsobem i pro jejich rodiče. Podporovat dceru v moderní gymnastice znamená pro rodiče velkou obětavost – nejen finanční (členské příspěvky, dresy, náčiní, …) ale zejména časovou (účast na trénincích, závodech, …).

Přesto věříme, že propadnete kouzlu tohoto sportu spolu s vaší dcerou.

Carlsbad RG Cup

Logo RG Cup 2015 color.png

mezinárodní závody v moderní gymnastice

V roce 2023 proběhl již 11. ročník.
zveme vás na další, opět dvoudenní závod který je předběžně naplánován na
15. a 16. června 2024.


mezinárodní závody Carlsbad RG Cup probíhají za finanční podpory
Statutárního město Karlovy Vary a Karlovarského kraje

TOP akce 2023

16. června - Poznej a vyzkoušej moderní gymnastiku | KV Arena

17. a 18. června - Carlsbad RG Cup - 11. ročník | KV Arena

4. - 13. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

2 září - Festival SPORTU° | KV Arena

12. a 19. září - Nábor do TopGym Karlovy Vary | Hala TC Gejzírpark

Kalendář akcí a závodů 2023

 • 19 Lis 2023

  MČR DT + SS NNML 2023

  finální rozpis Závodnice:Lions, Kozlova+Laslopová+Bendová, Bernatová+Orlová

 • 18 Lis 2023

  MČR SS 2023

  finální rozpis Závodnice:Stars

 • 11 Lis 2023

  Rycon Cup 2023

  finální rozpis Závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 05 Lis 2023

  Cena města Chomutova 2023

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 04 Lis 2023

  Oblastní přebor SS a DT 2023

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 28 Říj 2023

  Porta Bohemica Cup 2023

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 22 Říj 2023

  Slavoj RG Cup 2023

  Finální rozpis • závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, +Laslopová+Bendová, Samarska, Flaksová, Kopfstein

 • 15 Říj 2023

  O Hradeckou stuhu

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová, Samarska, Flaksová, Kopfstein

 • 16 Zář 2023

  OIG GYM Cup

  Finální rozpis  Závodnice: Kopfstein, Samarska, Flaksová

 • 18 Čer 2023

  Carlsbad RG Cup 2022 - NEDĚLE

  závodnice: Eldarusheva, Bečvářová, Filipenko, Laslopová R.,Zemianková, Žbánová, Balas, Lukas, Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová B., Kopfstein, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová 

 • 17 Čer 2023

  Carlsbad RG Cup 2022 - SOBOTA

  závodnice: Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová, Kopfstein, Negreskul, Mitro, Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová 

 • 28 Kvě 2023

  MČR NST A

  Finální rozpis Závodnice: Laslopová B., Kozlova

 • 27 Kvě 2023

  MČR NML A

  Finální rozpis Závodnice: Yakimets, Pšeničková, Bašistová

 • 21 Kvě 2023

  MČR SEN B

  Finální rozpis  Závodnice: Orlová, Bernatová

 • 14 Kvě 2023

  MČR NST B

  Finální rozpis  Závodnice: Bendová

 • 13 Kvě 2023

  MČR JUN B

  Finální rozpis  Závodnice: Flaksová

 • 06 Kvě 2023

  Milevský pohárek 2023

  Finální rozpis  závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Laslopová R., Žbánková, Yakimets, Pšeničková, Laslopová B., Bendová

 • 30 Dub 2023

  Oblastní přebor VP - NEDĚLĚ

  Finální rozpis  Závodnice: Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová

 • 29 Dub 2023

  Oblastní přebor VP - SOBOTA

  Finální rozpis  Závodnice: Eldarusheva, Bečvářová, Filipenko, Laslopová R., Zemianková, Žbánková, Balas, Lukas, Mitro, Negreskul, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Laslopová B., Kozlova, Kopfstein

 • 23 Dub 2023

  Chomutovský pohár 2023

  finální rozpis závodnice: Negreskul, Mitro, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Bendová, Flaksová, Samarska, Bernatová

 • 22 Dub 2023

  Memoriál Aleny Fialové 2023

  finální rozpis závodnice: Filipenko, Bečvářová, Eldarusheva, Zemianková, Laslopová R., Balas, Laslopová B., Kozlova, Orlová

 • 22 Dub 2023

  Kvalifikace MČR JUN A

  Závodnice: Kopfstein

 • 15 Dub 2023

  RG Cup Hradec Králové

  Finální rozpis  Závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Kozlova, Bendová, Kopfstein, Orlová

 • 07 Dub 2023

  UPREAL Cup 2023

  Finální rozpis závodnice: Žbánková, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Laslopová B., Kozlova, Samarska, Flaksová, Kopfstein, Bernatová

 • 02 Dub 2023

  AJUR Cup 2023

  Finální rozpis  závodnice: Filipenko, Zemianková, Laslopová R., Balas, Žbánková, Laslopová B., Samarska, Flaksová, Bernatová, Orlová

 • 01 Dub 2023

  Jablonecká perlička

  Finální rozpis  Závodnice: Mitro, Negreskul, Lukas, Bendová, Kopfstein

 • 25 Bře 2023

  Ústecký pohár 2023

  Finální rozpis závodnice: Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová B., Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová

 • 18 Bře 2023

  Goodwill Cup - Praha 2023

  Finální rozpis Závodnice: Filipenko, Balas, Lukas, Negreskul, Mitro, Samarska, Flaksová, Kopfstein

 • 04 Bře 2023

  Milevský pohár 2023

  Finální rozpis  závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Zemianková, Laslopová R., Žbánková, Laslopová B., Bendová, Kopfstein, Orlová, Bernatová 

 • 02 Led 2023

Archív