0 Kč

Co vás čeká na moderní gymnastice

Vítáme Vás ve sportovním oddílu moderní gymnastiky TopGym Karlovy Vary!

Co na vás čeká?

Nově příchozí gymnastky jsou zařazeny do „Přípravky“. 

Malá děvčata přicházejí s různými dispozicemi – jak tělesnými, tak mentálními. Jejich pokroky jsou závislé nejen na počátečních dovednostech, ale ve velké míře také na jejich přístupu a snaze. Nemějte obavy, pokud vaší gymnastce něco nejde. Buďte trpěliví a dejte jí čas, aby fyzicky nebo mentálně dospěla do okamžiku, kdy se jí daná věc začne dařit. Nezřídka se stává, že zpočátku talentovaná gymnastka „vyčerpá“ svůj talent a dál se neumí sama posunovat. Předstihne jí pak gymnastka, která byla zvyklá od začátku pilně pracovat a ví, čeho chce dosáhnout.

Děvčata, která začínají s moderní gymnastikou v pozdějším věku (cca po 8 roce), musí překonat počáteční hendikep a dohnat dovednosti v rozsazích a manipulacích, které se ostatní děvčata již několik let učí. Na druhou stranu mají výhodu větší mentální vyspělosti a záleží jen na nich, jak moc budou chtít. I děvčata začínající v pozdějším věku mohou dosáhnout závodních úspěchů.

Všechna děvčata se musí naučit základy moderní gymnastiky – pohybové dovednosti, manipulaci s náčiním a získat potřebné pohybové rozsahy. Postupně se gymnastky začnou učit svoji první gymnastickou sestavu, pokud jí zvládnou, tak i druhou. Doba zvládnutí základů je velmi individuální, u někoho to mohou být měsíce, u někoho roky.

Pokroky gymnastek také záleží na tom, zdali si samy doma cvičí, zejména trénují rozsahy a manipulace s náčiním. Doporučujeme též další pravidelné volnočasové sportovní aktivity, které zajišťují přirozený pohyb a balanční dovednosti – např. chůze, běh, cyklistika, plavání, lyžování, bruslení, balet, tanec apod.

Jaký bude sportovní postup

Pokud gymnastka zvládne svoji první sestavu, může se zúčastnit oddílových závodů, pokud zvládne dvě sestavy, může se již zúčastnit běžných pohárových závodů ve své kategorii.

Pokud je vaše dcera šikovná a má zájem, můžete se nad rámec předepsaných tréninků zúčastnit i víkendových tréninků, kde můžete otestovat, jak zvládá vyšší tréninkovou zátěž a jak je schopna se výkonnostně posunout. Informaci o víkendových trénincích vám podá předseda nebo sportovní manažer klubu.

Kromě gymnastických sestav mohou děvčata nacvičovat i taneční exhibice, se kterými pak vystupují na závodech, které pořádáme, nebo jiné exhibici.

Pro děvčata, která dosáhnou školního věku, pořádáme každoročně 10denní letní sportovní soustředění, které probíhá pravidelně v první polovině srpna. Soustředění je určeno pro děvčata všech tréninkových programů a mám zásadní vliv na jejich výkonnost a další postup.

Gymnastky, které se naučí předepsané sestavy, zúčastní se letního soustředění a splňují další kritéria, mohou být přeřazeny do vyšších – závodních - tréninkových programů. To probíhá na základě doporučení / schválení trenérů a projednání s rodiči. Zařazení do závodního programu klade mnohem vyšší nároky jak na gymnastky samotné, tak na požadovanou součinnost rodičů.

Závodní programy TopGym Karlovy Vary:

 • Volný program – základní závodní program pro gymnastky, které sice mají dovednosti, ale nemohou se časově více moderní gymnastice věnovat. Děvčata trénují 6 hodin týdně a účastní se dle možností víkendových tréninků.
 • Tréninkové centrum TopGym – rozšířený závodní program pro gymnastky, které se chtějí moderní gymnastice věnovat naplno. Děvčata trénují 8 hodin týdně a účastní se předepsaných víkendových tréninků. Celkový tréninkový objem je 430 hodin za rok.
 • Rozvojové středisko mládeže a Sportovní akaddemie ČSMG – výkonnostní závodní program pro mladé talentované gymnastky, které se chtějí moderní gymnastice věnovat naplno a dosáhnout vrcholové úrovně. Děvčata trénují 10 hodin týdně a účastní se předepsaných víkendových tréninků. Celkový tréninkový objem je 560 hodin za rok.

Účast na závodech

Všechny gymnastky, které zvládnou alespoň jednu sestavu, se zúčastní oddílových závodů. Na nich předvedou své dovednosti rodičům i oddílovým trenérům a rozhodčím. 

Gymnastky z přípravky, které zvládnou své dvě sestavy, se zúčastní jednoho až tří pohárových závodů jednotlivců v Mariánských Lázních nebo Plzni. Tyto závody probíhají během jarní závodní sezóny od března do června.

Gymnastky závodních programů jednotlivců se účastní mnoha pohárových závodů od března do dubna po celé ČR a někdy i v zahraničí. Koncem dubna proběhne Západočeský oblastní přebor a nejlepší závodnice postoupí na mistrovství ČR, která probíhají v květnu. 

Nejlepší gymnastky závodních programů jsou vybírány do společných sestav (4 až děvčat) a soutěží dvojic a trojic, které probíhají na podzim během října a listopadu. Na přelomu listopadu a prosince pak probíhají oblastní přebory a MČR.

Účast na závodech je náročná nejen pro gymnastky, ale rovněž pro jejich rodiče. Závody jsou celodenní, probíhají zpravidla v sobotu, někdy v neděli (nebo státní svátek). Začínají příchodem ráno kolem 8 hodiny, gymnastky se musí obléci, učesat a rozcvičit. Vlastní závod začíná kolem deváté až desáté hodiny a probíhá zpravidla celý den po věkových a výkonnostních kategoriích. Gymnastky, které mají odcvičeno, mohou s rodiči odejít z haly a vrátit se včas na vyhlášení, které probíhá v odpoledních a nezřídka až večerních hodinách. Účast na ranním rozcvičení a nástupu, zrovna tak vyhlášení je povinná. Na některých závodech probíhá vyhlášení pro malá děvčata v polovině dne a ty pak mohou odjet domů.

Pro rodiče to tedy znamená vyjet brzy ráno a plánovat návrat často pozdě odpoledne nebo v noci. Pokud jsou závody na vzdálenějších místech republiky (např. na Moravě), pak se často jede o den dříve a na místě se přespí.

Moderní gymnastika nejsou nějaké „tanečky“ jak by se mohlo laikovi zdát, ale je to poměrně náročný sport pro děvčata a svým způsobem i pro jejich rodiče. Podporovat dceru v moderní gymnastice znamená pro rodiče velkou obětavost – nejen finanční (členské příspěvky, dresy, náčiní, …) ale zejména časovou (účast na trénincích, závodech, …).

Přesto věříme, že propadnete kouzlu tohoto sportu spolu s vaší dcerou.

Carlsbad RG Cup

Logo RG Cup 2015 color.png

mezinárodní závody v moderní gymnastice

V roce 2021 proběhl již 9. ročník, zveme vás na jubilejní 10. ročník který je naplánován na
4. a 5. června 2022.


mezinárodní závody Carlsbad RG Cup probíhají za finanční podpory
Statutárního město Karlovy Vary a Karlovarského kraje

TOP akce 2022

11. a 25. ledna - Nábor do TopGym Karlovy Vary | Hala TC Gejzírpark

4. a 5. června - Carlsbad RG Cup - 10. ročník | KV Arena

5. - 14. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

13. a 20 září - Nábor do TopGym Karlovy Vary | Hala TC Gejzírpark

19. a 20. listopadu - Mistrovství ČR ve společných skladbách  | Hala míčových sportů

Kalendář akcí a závodů 2021

 • 20 Srp 2021

  Hobit Cup 2021

  závodnice: finální rozpis Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Lipovská Vanesa, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Orlová Klára

 • 04 Zář 2021

  Oblastní přebory Volného programu 2021

  Finální rozpis závodnice: Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Sattler Elizabeth, Podroužková Tereza, Aldushina Sofia, Tokarova Daria, Bendová Jolana, Lipovská Vanesa, Samarska Vlada, Kopfstein Laura, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Aldushina Anastasia, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Orlová Klára, Soumarová Tereza, Herianová Kamila, Bernatová Kristina

 • 11 Zář 2021

  Goodwill Cup - Praha 2021

  Finální rozpis závodnice: Muras Anera, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Samarska Vlada, Bayerova Eliška, Lipovská Vanesa, Flaksová Diana 

 • 18 Zář 2021

  OIG GYM Cup 2021

  Finální rozpis závodnice: Laslopová B., Kozlova, Kopfstein, Samareva, Fedunova, Orlová, Bernatová

 • 19 Zář 2021

  O Hradeckou Stuhu 2021

  Finální rozpis Závodnice: Yakimets, Křížová, Bašistová, Podroužková, Bendová

 • 25 Zář 2021

  Plzeňský pohár 2021

  Finální rozpis závodnice: Zemianková, Laslopová R., Yakimets, Křížová, Bašistová Laslopová B., Kozlova, Kopfstein, Bernatová

 • 25 Zář 2021

  Ústecký pohár 2021

  Finální rozpis závodnice: Bendová, Flaksová, Bayerova, Samareva, Fedunova, Orlová, Soumarová

 • 02 Říj 2021

  MČR NML B

  Finální rozpis Závodnice:Bendová

 • 03 Říj 2021

  MČR SEN B

  Finální rozpis Závodnice:Bernatová

 • 23 Říj 2021

  MČR NML A - exhibice

  Finální rozpis Účastice:Všechny gymnastky VP

 • 23 Říj 2021

  MČR NML A - závodnice

  Finální rozpis Závodnice:Laslopová, Kozlova

 • 24 Říj 2021

  MČR NST A - exhibice

  Finální rozpis Účastice:Všechny gymnastky VP

 • 24 Říj 2021

  MČR NST A - závodnice

  Finální rozpis Závodnice:Kopfstein

 • 30 Říj 2021

  MČR NST B

  Závodnice:Samarska, Bayerova, Flaksová

 • 31 Říj 2021

  MČR JUN B

  Finální rozpis Závodnice:Samareva, Fedunova, Orlová

 • 06 Lis 2021

  Milevský pohár 2021

  závodnice: Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Kozlova Nelly, Laslopová Barebora, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Bernatová Kristina

 • 20 Lis 2021

  Carlsbad RG Cup

   nominace: Zemianková Emma, Laslopová Rozálie, Muras Aneta, Yakimets Daniella, Pšeničková Vanesa, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Podroužková Tereza, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Bayerova Eliška, Flaksová Diana, Kopfstein Laura, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Soumarová Tereza, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 05 Pro 2021

  ČERT CUP

   nominace: Zemianková Emma, Laslopová Rozálie, Muras Aneta, Yakimets Daniella, Pšeničková Vanesa, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Podroužková Tereza, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia

 • 17 Pro 2021

  Předvánoční rozloučení 2021

  Všechny gymnastky VP a Přípravky

Archív