70 let české moderní gymnastiky

Moderní gymnastika je krásný olympijský sport, který má také dlouhou tradici i v našem lázeňském městě. Pojďme si připomenout důležité milníky moderní gymnastiky v Česku i v Karlových Varech.

1953 - v prosinci vzniká ústřední komise umělecké gymnastiky při sekci sportovní gymnastiky v tehdejším Československu.

1955 - Karlovy Vary byly jedním z prvních měst, kde se začala cvičit moderní gymnastika, tenkrát nazývaná ještě „umělecká gymnastika“.

1958 - ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp (tenkrát GH Moskva) proběhlo dne 15. 6. 1958 první oficiální mistrovství Československa v umělecké gymnastice. Karlovy Vary se tak zapsaly nesmazatelně do historie moderní gymnastiky.

1963 - byl ustaven samostatný Svaz umělecké gymnastiky v Československu.

1965 - na II. MS v Praze dosáhla československá umělecká gymnastika svého největšího úspěchu. Absolutní mistryní světa se stala Hana Mičechová-Sitnianská.

1969 - z podnětu FIG byl přijat Československým svazem umělecké gymnastiky nový název pro toto sportovní odvětví - moderní gymnastika.

70. a 80. léta - oddíl moderní gymnastiky v Karlových Varech tehdy fungoval pod Rudou hvězdou Karlovy Vary. Závodnice byly poměrně úspěšné i na celorepublikové úrovni, především v pódiových skladbách.

  1979 - na MS v Londýně potvrdila čtyři medailová umístění pozici československé moderní gymnastiky ve světové špičce. Daniela Bošanská získala zlato s kuželi, Iveta Havlíčková a Zuzana Záveská bronz ve švihadle. Společná skladba pod vedení paní Květy Černé vyhrála stříbro.

  1984 - soutěž jednotlivkyň měla premiéru na LOH v Los Angeles. Bohužel bez závodnic socialistických zemí.

  1981 - v ČSSR bylo registrováno 146 oddílů MG, se 13 220 členy, 1 110 trenérů a 511 rozhodčích. Mezi světovou elitu stále patřila československá společná skladba.

  1983 - moderní gymnastika oslavila 30 let od svého založení. Za těchto 30 let získaly československé závodnice na MS a ME celkem 24 medailí. Z toho čtyři tituly mistryň světa. Bohužel to byly zatím poslední nejcennější medaile pro moderní gymnastiku u nás.

  1992 - na Letních olympijských hrách v Barceloně získává Lenka Oulehlová 8. místo, což je historicky nejlepší umístění. Bohužel poslední účast české moderní gymnastiky na LOH proběhla v roce 2004.

  1997 - po Sametové revoluci se karlovarská moderní gymnastika etabluje v Tělovýchovné jednotě Slavia, kde sice zaznamenává dílčí novodobé úspěchy, ale posléze kvalita a rozvoj postupně upadaly až nakonec v oddíle zbyly poslední 4 gymnastky. 

  2012 - v lednu se skomírajícího oddílu moderní gymnastiky TJ Slavia ujalo nové vedení z řad rodičů zbylých gymnastek. To lze považovat za pomyslnou startovní čáru novodobé karlovarské moderní gymnastiky. V září téhož roku se oddíl moderní gymnastiky po náboru spojeného s exhibicí rozrůstá ze 4 gymnastek na více jak 50 nových členek. V říjnu se účastníme poprvé zahraničních závodů v německém Hofu a hned si odvážíme domů stříbro a bronz.

  2013 - na den přesně 55 let po prvním mistrovství ČSSR se 15. června 2013 úspěšně koná první ročník mezinárodního závodu Carlsbad RG Cup. Moderní gymnastky se tak konečně dočkaly závodů v Karlových Varech a novému vedení oddílu se tím splnil první velký sen.

  2014 - V únoru byl manažer našeho oddílu Jiří Herian zvolen předsedou Západočeské oblasti Českého svazu moderní gymnastiky. Je to pro karlovarskou moderní gymnastiku vůbec první funkce ve vrcholných orgánech svazu. V březnu byla hlavní trenérka Miroslava Špičková oceněna titulem „trenér roku 2013“ při vyhlášení úspěšných sportovců Karlovarska. Ve stejném měsíci rovněž proběhlo v Karlových Varech první kolo Západočeské ligy volného programu jednotlivců, na jejímž vzniku a organizaci jsme se aktivně podíleli. V dubnu jsme si ze závodů v Belgii přivezli zlato, stříbro a titul nejlepší gymnastky závodu. V září začala v oddíle působit historicky první ruská trenérka Kristina Gudovskikh, která přinesla nové tréninkové metody a nastartovala výkonnostní program.

  2015 - v březnu získává titul „úspěšný sportovec roku 2014“ gymnastka Kristina Bernatová. V listopadu 2015 se odehrává pro budoucnost zásadní změna. Vzniká samostatný sportovní klub s názvem „TopGym Karlovy Vary“. V prosinci nový samostatný klub oslavil své založení krásnou Vánoční Rhythmic Gala Exhibicí, která poprvé proběhla ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp.

  2016 - počátkem dubna podruhé vyráží karlovarské závodnice na závody do Belgie. Domů si přiváží nejen spoustu zážitků, ale také dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Díky nové Hale míčových sportů KV Areny proběhly v dubnu poprvé Západočeské oblastní přebory v Karlových Varech.

  2017 - v květnu TopGym úspěšně uspořádal historicky první mistrovství samostatné ČR v Karlových Varech, a to v kategorii dorostenek. V září začala v Karlových Varech působit další odborná ruská trenérka Mariia Novikova.

  2018 - v lednu zahajuje činnost „Rozvojové středisko mládeže Českého svazu moderní gymnastiky“ pro výchovu talentovaných gymnastek, které nám bylo v konkurzu přiděleno. Mezi významné milníky patří i třetí účast na závodech v Belgii, odkud si vezeme stříbro, bronz a vítězný pohár ze soutěže družstev. V listopadu na Západočeských oblastních přeborech ve společných skladbách získávají všechna naše družstva medailová umístění - čtyři první a jedno druhé. V prosinci uspořádal karlovarský klub velké dvoudenní mistrovství ČR, a to ve společných skladbách linie A a skladbách dvojic a trojic.

  2019 - jarní závodní sezóna potvrzuje trend vzrůstající výkonosti, když z jedenácti pohárových závodů si TopGym Karlovy vary přivezl vždy minimálně jedno medailové umístění. V květnu karlovarské gymnastky na Západočeských oblastních přeborech vybojovaly celkem 18 medailí a získali tři tituly oblastních přebornic z pěti možných. Ze všech šesti závodů podzimní sezóny společných skladeb přivezly závodnice TopGymu medailová umístění a na oblastních přeborech byly jejich skladby 3x zlaté a 4x stříbrné.

  Dvojice Kristina Bernatová - Anna Špičková získává 3. místem historicky první medaile z MČR pro karlovarský klub. Stalo se tak na dvoudenním mistrovství ČR ve společných skladbách linie A a skladbách dvojic a trojic, které TopGym již podruhé pořádal v Karlových Varech.

  2020 - Startuje velký celoroční projekt „Karlovy Vary 2020: hlavní město moderní gymnastiky“. Bohužel ze všech plánovaných akcí proběhl v únoru pouze první společenský ples TopGym. Pak přišel COVID a s ním konec tréninků, závodů a všech dalších plánů. Jako reakci na lockdown jsme vymysleli a uspořádali unikátní sérii tří „on-line“ Facebookových závodů HomeCup, AIRcup a TOPcup. Ocenění „Úspěšný sportovec Karlovarska“ si Anna Špičková a Kristina Bernatová za své výkony na MČR přebraly díky pandemii bohužel pouze poštou.

  V červnu by Jiří Herian zvolen předsedou celého Českého svazu moderní gymnastiky. Ve funkci působil do listopadu 2021.

  2021 - v září na Západočeských oblastních přeborech závodnice TopGym vybojovaly 13 medailí a 6 titulů oblastní přebornice. Poprvé se stáváme nejúspěšnějším klubem v oblasti (pro Karlovarský kraj a Plzeňský kraj).

  Bronz za sestavu s míčem vybojovala v kategorii seniorky B na říjnovém mistrovství ČR Kristina Bernatová.

  Historicky první titul mistryně ČR v kategorii juniorky B pro TopGym vybojovala Alisa Samareva.

  2022 - v anketě „Úspěšný sportovec Karlovarska“ byla vybrána Kristina Bernatová Sportovní unií Karlovarska a Alisa Samareva městem Karlovy Vary. V reakci na vojenskou agresi organizujeme pomoc a dětem ukrajinských uprchlíků poskytujeme tréninky zdarma. Výtěžek startovného z mezioddílových závodů ve výši 13 300 Kč zasíláme na pomoc Ukrajině. Kristina Bernatová získává zlatý hattrick, když na prvních třech závodech jarní sezóny poráží své soupeřky v kategorii seniorky B.

  V listopadu na mistrovství ČR společných skladeb linie A v kategorii nadějí nemladších získává třetí místo skladba ve složení Beáta Bašistová, Vanesa Pšeničková, Barbora Šedá a Daniela Yakimets.

  O den později na mistrovství ČR skladeb dvojic / trojic v kategorii nadějí mladších získává titul mistryň České republiky dvojice Barbora Laslopová - Nelly Kozlova.

  Paradoxně i přes veškeré společenské, politické i ekonomické problémy, které poznamenaly poslední tři roky a stále pokračují, zažívá karlovarská moderní gymnastika reprezentovaná klubem TopGym Karlovy Vary dovolíme si tvrdit vrcholné období. Je tomu tak díky úsilí trenérů a vedení klubu, nadšení gymnastek a obětavosti rodičů. Nic z toho by však nebylo možné bez finanční podpory Národní sportovní agentury, Karlovarského kraje, Statutárního města Karlovy Vary a dalších komerčních sponzorů, kterým tímto patří velký dík. Věříme, že v této nelehké době se podaří klubu TopGym Karlovy Vary i nadále získávat dostatečnou podporu, aby mohl pokračovat ve své činnosti a dosahovat dalších úspěchů.


  Využijte grafiku vytvořenou k příležtosti 70 let české moderní gymnastiky

  zcela ZDARMA - stáhněte si grafický vizuál v PDF

  Carlsbad RG Cup

  Logo RG Cup 2015 color.png

  mezinárodní závody v moderní gymnastice

  V roce 2023 proběhl již 11. ročník.
  zveme vás na další, opět dvoudenní závod který je předběžně naplánován na
  15. a 16. června 2024.


  mezinárodní závody Carlsbad RG Cup probíhají za finanční podpory
  Statutárního město Karlovy Vary a Karlovarského kraje

  TOP akce 2023

  16. června - Poznej a vyzkoušej moderní gymnastiku | KV Arena

  17. a 18. června - Carlsbad RG Cup - 11. ročník | KV Arena

  4. - 13. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

  2 září - Festival SPORTU° | KV Arena

  12. a 19. září - Nábor do TopGym Karlovy Vary | Hala TC Gejzírpark

  Kalendář akcí a závodů 2023

  • 19 Lis 2023

   MČR DT + SS NNML 2023

   finální rozpis Závodnice:Lions, Kozlova+Laslopová+Bendová, Bernatová+Orlová

  • 18 Lis 2023

   MČR SS 2023

   finální rozpis Závodnice:Stars

  • 11 Lis 2023

   Rycon Cup 2023

   finální rozpis Závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

  • 05 Lis 2023

   Cena města Chomutova 2023

   finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

  • 04 Lis 2023

   Oblastní přebor SS a DT 2023

   finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

  • 28 Říj 2023

   Porta Bohemica Cup 2023

   finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

  • 22 Říj 2023

   Slavoj RG Cup 2023

   Finální rozpis • závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, +Laslopová+Bendová, Samarska, Flaksová, Kopfstein

  • 15 Říj 2023

   O Hradeckou stuhu

   finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová, Samarska, Flaksová, Kopfstein

  • 16 Zář 2023

   OIG GYM Cup

   Finální rozpis  Závodnice: Kopfstein, Samarska, Flaksová

  • 18 Čer 2023

   Carlsbad RG Cup 2022 - NEDĚLE

   závodnice: Eldarusheva, Bečvářová, Filipenko, Laslopová R.,Zemianková, Žbánová, Balas, Lukas, Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová B., Kopfstein, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová 

  • 17 Čer 2023

   Carlsbad RG Cup 2022 - SOBOTA

   závodnice: Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová, Kopfstein, Negreskul, Mitro, Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová 

  • 28 Kvě 2023

   MČR NST A

   Finální rozpis Závodnice: Laslopová B., Kozlova

  • 27 Kvě 2023

   MČR NML A

   Finální rozpis Závodnice: Yakimets, Pšeničková, Bašistová

  • 21 Kvě 2023

   MČR SEN B

   Finální rozpis  Závodnice: Orlová, Bernatová

  • 14 Kvě 2023

   MČR NST B

   Finální rozpis  Závodnice: Bendová

  • 13 Kvě 2023

   MČR JUN B

   Finální rozpis  Závodnice: Flaksová

  • 06 Kvě 2023

   Milevský pohárek 2023

   Finální rozpis  závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Laslopová R., Žbánková, Yakimets, Pšeničková, Laslopová B., Bendová

  • 30 Dub 2023

   Oblastní přebor VP - NEDĚLĚ

   Finální rozpis  Závodnice: Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová

  • 29 Dub 2023

   Oblastní přebor VP - SOBOTA

   Finální rozpis  Závodnice: Eldarusheva, Bečvářová, Filipenko, Laslopová R., Zemianková, Žbánková, Balas, Lukas, Mitro, Negreskul, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Laslopová B., Kozlova, Kopfstein

  • 23 Dub 2023

   Chomutovský pohár 2023

   finální rozpis závodnice: Negreskul, Mitro, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Bendová, Flaksová, Samarska, Bernatová

  • 22 Dub 2023

   Memoriál Aleny Fialové 2023

   finální rozpis závodnice: Filipenko, Bečvářová, Eldarusheva, Zemianková, Laslopová R., Balas, Laslopová B., Kozlova, Orlová

  • 22 Dub 2023

   Kvalifikace MČR JUN A

   Závodnice: Kopfstein

  • 15 Dub 2023

   RG Cup Hradec Králové

   Finální rozpis  Závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Kozlova, Bendová, Kopfstein, Orlová

  • 07 Dub 2023

   UPREAL Cup 2023

   Finální rozpis závodnice: Žbánková, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Laslopová B., Kozlova, Samarska, Flaksová, Kopfstein, Bernatová

  • 02 Dub 2023

   AJUR Cup 2023

   Finální rozpis  závodnice: Filipenko, Zemianková, Laslopová R., Balas, Žbánková, Laslopová B., Samarska, Flaksová, Bernatová, Orlová

  • 01 Dub 2023

   Jablonecká perlička

   Finální rozpis  Závodnice: Mitro, Negreskul, Lukas, Bendová, Kopfstein

  • 25 Bře 2023

   Ústecký pohár 2023

   Finální rozpis závodnice: Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová B., Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová

  • 18 Bře 2023

   Goodwill Cup - Praha 2023

   Finální rozpis Závodnice: Filipenko, Balas, Lukas, Negreskul, Mitro, Samarska, Flaksová, Kopfstein

  • 04 Bře 2023

   Milevský pohár 2023

   Finální rozpis  závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Zemianková, Laslopová R., Žbánková, Laslopová B., Bendová, Kopfstein, Orlová, Bernatová 

  • 02 Led 2023

  Archív