Ve Žďáru jsme měli medaile na dosah

Moderní gymnastky TJ Slavia Karlovy Vary přerušily medailovou řadu, kdy si z posledních šesti závodů po sobě přivezly cenné kovy, a na Žďárské sněžence žádná z pěti závodnic na stupínky vítězů nevystoupila. I když pro některé byly tentokrát medaile více než na dosah. I přesto jsou letošní výsledky ze Žďáru nad Sázavou skvělé a historicky nejlepší.

Na závody s jarním názvem Žďárská sněženka jezdíme už mnoho let a velmi rádi. Překvapením je pro nás vždy počasí, které se na Vysočině pohybuje jednou ve znamení pokročilého jara a jindy pozdní zimy, což byl  víceméně i letošní stav. A rovněž je překvapením složení konkurenčních závodnic, silná startovní pole, která se jen výjimečně pohybují pod 20 závodnic v kategorii a samozřejmě v kontextu toho všeho výkony našich závodnic na začátku sezóny a v porovnání se soupeřkami často známých jmen z celé republiky i zahraničí.

Letos měly tyto závody zvláštní význam zejména pro naše dorostenky, protože pokud na přeborech postoupí, tak je MČR čeká právě ve Žďáru. Nebylo divu, že si tuto příležitost „generálky“ na mistrovství nenechaly ujít ani ostatní dorostenky z republiky.

Proč skvělé výsledky?

Na úvod jsem napsal, že naše výsledky byly historicky nejlepší. A je to pravda. Ze Sněženky jsme si nikdy žádné medaile nepřivezli a umístění našich moderních gymnastek bylo nezřídka dvojciferné. Schválně jsem vytáhl pro srovnání naše výsledky za poslední čtyři roky:

 • Rok 2012 – 4 závodnice: NML 16. místo (z 36 startů); KST 10.; 13. a 18. místo (z 23 startů)
 • Rok 2013 – 2 závodnice: KML 7. místo (z 16 startů); KST 8. místo (z 17 startů)
 • Rok 2014 – 4 závodnice: KST 28. místo (z 28 startů); DOR 10.; 12. a 22. místo (z 22 startů)
 • Rok 2015 - 4 závodnice: NML 5. místo (z 13 startů); KST 4. a 15. místo (z 21 startů); DOR 12. a 13. místo (ze 14 startů)

A co je nejdůležitější, skvělé čtvrté a páté místo bylo opravdu vybojované a letos vůbec poprvé měly závodnice našeho oddílu dokonce velmi blízko k tomu, aby se probojovaly až na bednu. Takže stejně jako před lety jsme se neradovali z medailí, ale hlavně z toho, jak naše závodnice obstály v těžké konkurenci, že obstály více než se ctí a co se jim povedlo lépe než jindy. I tyto drobné, ale o to důležitější, radosti jsou tím, co nás motivuje a žene vpřed.

Skvělé Klárky

V kategorii naděje mladší za nás bojovala Klára Orlová. Jako první absolvovala sestavu s obručí, kde podala téměř bezchybný výkon, i když určitá nejistota byla z projevu vidět. Po prvním kole byla na skvělém čtvrtém místě a všechny závodnice čekalo beznáčko. To Klára zajela již s větší jistotou, ale bohužel se našlo více soupeřek, které měly sestavu bez náčiní ještě lepší, a tak se musela Klára spokojit s výsledným pátým místem. Ale i to je na první velké závody v této kategorii úžasný výsledek, který se nikdy našim malým holkám v této těžké a masově obsazené kategorii nepovedl.

Druhou jmenovkyní byla kadetka starší Klára Tamchynová. Ta je již zkušenou závodnicí a v posledním půlroce šla její výkonnost zásluhou jejích trenérek a vlastní tvrdé dřiny hodně nahoru, což bylo vidět už na prvních letošních závodech v Milevsku. Klára v první sestavě s kužely udělala chybku, kdy jí kuželka zbytečně vyklouzla při běžné manipulaci, ale jinak byla průběžně po prvním kole sedmá. Po menší patálii, kdy si těsně před nástupem zasekla švihadlo mezi palubky na zdi, a to se podařilo sundat opravdu na posední chvíli, zajela tuto sestavu skvěle a hodnocení ji v součtu vyšvihlo na výsledné čtvrté místo. Bednu měla opravdu na dosah a ve světle výsledků předchozích let, kdy se většinou umísťovala až za polovinou startovního pole, nezbývá než konstatovat, že z této brambory se dá opravdu již něco dobrého vařit. Klárce patří opravdu velká gratulace a uznání. Pevně doufáme, že takhle skvěle nastartovanou sezónu úspěšně dotáhne až k odpovídajícímu umístění na MČR.

V kadetkách starších za náš oddíl bojovala ještě Daria Komarova. Její výkon byl tentokrát o něco slabší než na Lázeňáčku před týdnem. Do sestavy s kužely nastoupila s energií podpořenou chytlavou hudbou, ale v druhé polovině sestavy hudba gradovala a tempo Darii spíše stagnovalo. V sestavě se švihadlem bylo hodně technických chyb, což mělo za následek nízké ohodnocení od již tak přísných rozhodčích. Ale na druhou stranu musíme Dariu pochválit, že se ve startovním poli neztratila a to ani vedle závodnic oddílů zvučnějších jmen. Náčiní ji nikam neuteklo, jak se často stávalo soupeřkám, a nás osobně těší, že jejího výrazu a nadšení si všimli i trenéři jiných oddílů, kteří „nám“ Dariu pochválili. Rádi jí pochvalu vyřizujeme a věříme, že bude pro ni také motivací do dalších výkonů.

Dorostenky ze sebe vydaly vše

Naše dvě dorostenky nejely na závody v ideální kondici. Pro Annu Špičkovou to byly letos vůbec první závody a vzhledem k jejím omezeným tréninkovým možnostem se sama necítila dobře připravena. Kristina Bernatová již druhým týdnem bojuje s nemocí, která ji provázela před týdnem i na Lázeňáčku a ze které se ještě zcela nezotavila. Toto se bohužel projevilo i na výkonech obou našich jindy „želízek v ohni“.

První z našich byla ve startovním poli na řadě Anna Špičková. Sestava s míčem byla odcvičena pěkně a bez chyb téměř až do konce, kdy Anně na závěr míč vyklouzl, vydal se poskoky směrem mimo koberec a Anna ho naprosto elegantně zachytila do dlaně přesně s posledním taktem hudby těsně před pomezní čárou. Vypadalo to hodně dramaticky a někteří diváci jistě přemýšleli, jestli to nebylo náhodou součástí sestavy. Sestavu s kužely Anna zajela víceméně standardně a sama byla ráda, že jí nic neuteklo. Nicméně známky rozhodčích jí nepřály tolik jako soupeřkám.

Na druhou dorostenku Kristinu Bernatovou tentokrát vyšel start až na úplném konci startovního pole. V první sestavě s kužely došlo k dvěma menším pádům náčiní a jednomu většímu vyklouznutí kuželky. Toto znamenalo pro jinak skvěle zajetou sestavu ztrátu cenných bodů. Do sestavy s míčem, kde všichni čekali, že si Kristina spraví „chuť“ i umístění však díky nedoléčené nemoci nastupovala s již hodně vybitými baterkami a sama přiznala, že byla ráda, že vůbec docvičila. Výsledný součet známek ji bohužel posunul hodně daleko od jistě vytouženého cíle.

Anna i Kristina ze sebe vydaly opravdu vše, co mohly. Jejich příprava byla zodpovědná a předvedené výkony vedle dalších zkušených dorostenek z republiky ve finále dobré. Věříme, že si naše dorostenky vybraly svoji porci smůly teď, a že zbytek sezóny bude pro ně v pohodě a jejich výkony je i nás už pouze příjemně překvapí.

Co říci závěrem je jasné: děvčata, děkujeme a více štěstí příště!

Jiří Herian

 

Výsledky NML-A (13 startujících):

5. místo  Klára Orlová BN 7,150 • Obruč 6,050 • Celkem 13,200

Výsledky KST (21 startujících):

4. místo  Klára Tamchynová Kužele 8,450 • Švihadlo 8,650 • Celkem 17,100
15. místo  Daria Komarova Kužele 7,900 • Švihadlo 5,800 • Celkem 13,700

Výsledky DOR (14 startující):

12. místo  Krisitina Bernatová Kužele 8,450 • Míč 8,450 • Celkem 16,900
13. místo  Anna Špičková Kužele 8,650 • Míč 7,850 • Celkem 16,500
Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

  Napište první komentář!

Carlsbad RG Cup

Logo RG Cup 2015 color.png

mezinárodní závody v moderní gymnastice

V roce 2023 proběhl již 11. ročník.
zveme vás na další, opět dvoudenní závod který je předběžně naplánován na
15. a 16. června 2024.


mezinárodní závody Carlsbad RG Cup probíhají za finanční podpory
Statutárního město Karlovy Vary a Karlovarského kraje

TOP akce 2023

16. června - Poznej a vyzkoušej moderní gymnastiku | KV Arena

17. a 18. června - Carlsbad RG Cup - 11. ročník | KV Arena

4. - 13. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

2 září - Festival SPORTU° | KV Arena

12. a 19. září - Nábor do TopGym Karlovy Vary | Hala TC Gejzírpark

Kalendář akcí a závodů 2023

 • 19 Lis 2023

  MČR DT + SS NNML 2023

  finální rozpis Závodnice:Lions, Kozlova+Laslopová+Bendová, Bernatová+Orlová

 • 18 Lis 2023

  MČR SS 2023

  finální rozpis Závodnice:Stars

 • 11 Lis 2023

  Rycon Cup 2023

  finální rozpis Závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 05 Lis 2023

  Cena města Chomutova 2023

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 04 Lis 2023

  Oblastní přebor SS a DT 2023

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 28 Říj 2023

  Porta Bohemica Cup 2023

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 22 Říj 2023

  Slavoj RG Cup 2023

  Finální rozpis • závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, +Laslopová+Bendová, Samarska, Flaksová, Kopfstein

 • 15 Říj 2023

  O Hradeckou stuhu

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová, Samarska, Flaksová, Kopfstein

 • 16 Zář 2023

  OIG GYM Cup

  Finální rozpis  Závodnice: Kopfstein, Samarska, Flaksová

 • 18 Čer 2023

  Carlsbad RG Cup 2022 - NEDĚLE

  závodnice: Eldarusheva, Bečvářová, Filipenko, Laslopová R.,Zemianková, Žbánová, Balas, Lukas, Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová B., Kopfstein, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová 

 • 17 Čer 2023

  Carlsbad RG Cup 2022 - SOBOTA

  závodnice: Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová, Kopfstein, Negreskul, Mitro, Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová 

 • 28 Kvě 2023

  MČR NST A

  Finální rozpis Závodnice: Laslopová B., Kozlova

 • 27 Kvě 2023

  MČR NML A

  Finální rozpis Závodnice: Yakimets, Pšeničková, Bašistová

 • 21 Kvě 2023

  MČR SEN B

  Finální rozpis  Závodnice: Orlová, Bernatová

 • 14 Kvě 2023

  MČR NST B

  Finální rozpis  Závodnice: Bendová

 • 13 Kvě 2023

  MČR JUN B

  Finální rozpis  Závodnice: Flaksová

 • 06 Kvě 2023

  Milevský pohárek 2023

  Finální rozpis  závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Laslopová R., Žbánková, Yakimets, Pšeničková, Laslopová B., Bendová

 • 30 Dub 2023

  Oblastní přebor VP - NEDĚLĚ

  Finální rozpis  Závodnice: Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová

 • 29 Dub 2023

  Oblastní přebor VP - SOBOTA

  Finální rozpis  Závodnice: Eldarusheva, Bečvářová, Filipenko, Laslopová R., Zemianková, Žbánková, Balas, Lukas, Mitro, Negreskul, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Laslopová B., Kozlova, Kopfstein

 • 23 Dub 2023

  Chomutovský pohár 2023

  finální rozpis závodnice: Negreskul, Mitro, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Bendová, Flaksová, Samarska, Bernatová

 • 22 Dub 2023

  Memoriál Aleny Fialové 2023

  finální rozpis závodnice: Filipenko, Bečvářová, Eldarusheva, Zemianková, Laslopová R., Balas, Laslopová B., Kozlova, Orlová

 • 22 Dub 2023

  Kvalifikace MČR JUN A

  Závodnice: Kopfstein

 • 15 Dub 2023

  RG Cup Hradec Králové

  Finální rozpis  Závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Kozlova, Bendová, Kopfstein, Orlová

 • 07 Dub 2023

  UPREAL Cup 2023

  Finální rozpis závodnice: Žbánková, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Laslopová B., Kozlova, Samarska, Flaksová, Kopfstein, Bernatová

 • 02 Dub 2023

  AJUR Cup 2023

  Finální rozpis  závodnice: Filipenko, Zemianková, Laslopová R., Balas, Žbánková, Laslopová B., Samarska, Flaksová, Bernatová, Orlová

 • 01 Dub 2023

  Jablonecká perlička

  Finální rozpis  Závodnice: Mitro, Negreskul, Lukas, Bendová, Kopfstein

 • 25 Bře 2023

  Ústecký pohár 2023

  Finální rozpis závodnice: Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová B., Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová

 • 18 Bře 2023

  Goodwill Cup - Praha 2023

  Finální rozpis Závodnice: Filipenko, Balas, Lukas, Negreskul, Mitro, Samarska, Flaksová, Kopfstein

 • 04 Bře 2023

  Milevský pohár 2023

  Finální rozpis  závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Zemianková, Laslopová R., Žbánková, Laslopová B., Bendová, Kopfstein, Orlová, Bernatová 

 • 02 Led 2023

Archív