OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

0 Kč

Ve Žďáru jsme měli medaile na dosah

Moderní gymnastky TJ Slavia Karlovy Vary přerušily medailovou řadu, kdy si z posledních šesti závodů po sobě přivezly cenné kovy, a na Žďárské sněžence žádná z pěti závodnic na stupínky vítězů nevystoupila. I když pro některé byly tentokrát medaile více než na dosah. I přesto jsou letošní výsledky ze Žďáru nad Sázavou skvělé a historicky nejlepší.

Na závody s jarním názvem Žďárská sněženka jezdíme už mnoho let a velmi rádi. Překvapením je pro nás vždy počasí, které se na Vysočině pohybuje jednou ve znamení pokročilého jara a jindy pozdní zimy, což byl  víceméně i letošní stav. A rovněž je překvapením složení konkurenčních závodnic, silná startovní pole, která se jen výjimečně pohybují pod 20 závodnic v kategorii a samozřejmě v kontextu toho všeho výkony našich závodnic na začátku sezóny a v porovnání se soupeřkami často známých jmen z celé republiky i zahraničí.

Letos měly tyto závody zvláštní význam zejména pro naše dorostenky, protože pokud na přeborech postoupí, tak je MČR čeká právě ve Žďáru. Nebylo divu, že si tuto příležitost „generálky“ na mistrovství nenechaly ujít ani ostatní dorostenky z republiky.

Proč skvělé výsledky?

Na úvod jsem napsal, že naše výsledky byly historicky nejlepší. A je to pravda. Ze Sněženky jsme si nikdy žádné medaile nepřivezli a umístění našich moderních gymnastek bylo nezřídka dvojciferné. Schválně jsem vytáhl pro srovnání naše výsledky za poslední čtyři roky:

 • Rok 2012 – 4 závodnice: NML 16. místo (z 36 startů); KST 10.; 13. a 18. místo (z 23 startů)
 • Rok 2013 – 2 závodnice: KML 7. místo (z 16 startů); KST 8. místo (z 17 startů)
 • Rok 2014 – 4 závodnice: KST 28. místo (z 28 startů); DOR 10.; 12. a 22. místo (z 22 startů)
 • Rok 2015 - 4 závodnice: NML 5. místo (z 13 startů); KST 4. a 15. místo (z 21 startů); DOR 12. a 13. místo (ze 14 startů)

A co je nejdůležitější, skvělé čtvrté a páté místo bylo opravdu vybojované a letos vůbec poprvé měly závodnice našeho oddílu dokonce velmi blízko k tomu, aby se probojovaly až na bednu. Takže stejně jako před lety jsme se neradovali z medailí, ale hlavně z toho, jak naše závodnice obstály v těžké konkurenci, že obstály více než se ctí a co se jim povedlo lépe než jindy. I tyto drobné, ale o to důležitější, radosti jsou tím, co nás motivuje a žene vpřed.

Skvělé Klárky

V kategorii naděje mladší za nás bojovala Klára Orlová. Jako první absolvovala sestavu s obručí, kde podala téměř bezchybný výkon, i když určitá nejistota byla z projevu vidět. Po prvním kole byla na skvělém čtvrtém místě a všechny závodnice čekalo beznáčko. To Klára zajela již s větší jistotou, ale bohužel se našlo více soupeřek, které měly sestavu bez náčiní ještě lepší, a tak se musela Klára spokojit s výsledným pátým místem. Ale i to je na první velké závody v této kategorii úžasný výsledek, který se nikdy našim malým holkám v této těžké a masově obsazené kategorii nepovedl.

Druhou jmenovkyní byla kadetka starší Klára Tamchynová. Ta je již zkušenou závodnicí a v posledním půlroce šla její výkonnost zásluhou jejích trenérek a vlastní tvrdé dřiny hodně nahoru, což bylo vidět už na prvních letošních závodech v Milevsku. Klára v první sestavě s kužely udělala chybku, kdy jí kuželka zbytečně vyklouzla při běžné manipulaci, ale jinak byla průběžně po prvním kole sedmá. Po menší patálii, kdy si těsně před nástupem zasekla švihadlo mezi palubky na zdi, a to se podařilo sundat opravdu na posední chvíli, zajela tuto sestavu skvěle a hodnocení ji v součtu vyšvihlo na výsledné čtvrté místo. Bednu měla opravdu na dosah a ve světle výsledků předchozích let, kdy se většinou umísťovala až za polovinou startovního pole, nezbývá než konstatovat, že z této brambory se dá opravdu již něco dobrého vařit. Klárce patří opravdu velká gratulace a uznání. Pevně doufáme, že takhle skvěle nastartovanou sezónu úspěšně dotáhne až k odpovídajícímu umístění na MČR.

V kadetkách starších za náš oddíl bojovala ještě Daria Komarova. Její výkon byl tentokrát o něco slabší než na Lázeňáčku před týdnem. Do sestavy s kužely nastoupila s energií podpořenou chytlavou hudbou, ale v druhé polovině sestavy hudba gradovala a tempo Darii spíše stagnovalo. V sestavě se švihadlem bylo hodně technických chyb, což mělo za následek nízké ohodnocení od již tak přísných rozhodčích. Ale na druhou stranu musíme Dariu pochválit, že se ve startovním poli neztratila a to ani vedle závodnic oddílů zvučnějších jmen. Náčiní ji nikam neuteklo, jak se často stávalo soupeřkám, a nás osobně těší, že jejího výrazu a nadšení si všimli i trenéři jiných oddílů, kteří „nám“ Dariu pochválili. Rádi jí pochvalu vyřizujeme a věříme, že bude pro ni také motivací do dalších výkonů.

Dorostenky ze sebe vydaly vše

Naše dvě dorostenky nejely na závody v ideální kondici. Pro Annu Špičkovou to byly letos vůbec první závody a vzhledem k jejím omezeným tréninkovým možnostem se sama necítila dobře připravena. Kristina Bernatová již druhým týdnem bojuje s nemocí, která ji provázela před týdnem i na Lázeňáčku a ze které se ještě zcela nezotavila. Toto se bohužel projevilo i na výkonech obou našich jindy „želízek v ohni“.

První z našich byla ve startovním poli na řadě Anna Špičková. Sestava s míčem byla odcvičena pěkně a bez chyb téměř až do konce, kdy Anně na závěr míč vyklouzl, vydal se poskoky směrem mimo koberec a Anna ho naprosto elegantně zachytila do dlaně přesně s posledním taktem hudby těsně před pomezní čárou. Vypadalo to hodně dramaticky a někteří diváci jistě přemýšleli, jestli to nebylo náhodou součástí sestavy. Sestavu s kužely Anna zajela víceméně standardně a sama byla ráda, že jí nic neuteklo. Nicméně známky rozhodčích jí nepřály tolik jako soupeřkám.

Na druhou dorostenku Kristinu Bernatovou tentokrát vyšel start až na úplném konci startovního pole. V první sestavě s kužely došlo k dvěma menším pádům náčiní a jednomu většímu vyklouznutí kuželky. Toto znamenalo pro jinak skvěle zajetou sestavu ztrátu cenných bodů. Do sestavy s míčem, kde všichni čekali, že si Kristina spraví „chuť“ i umístění však díky nedoléčené nemoci nastupovala s již hodně vybitými baterkami a sama přiznala, že byla ráda, že vůbec docvičila. Výsledný součet známek ji bohužel posunul hodně daleko od jistě vytouženého cíle.

Anna i Kristina ze sebe vydaly opravdu vše, co mohly. Jejich příprava byla zodpovědná a předvedené výkony vedle dalších zkušených dorostenek z republiky ve finále dobré. Věříme, že si naše dorostenky vybraly svoji porci smůly teď, a že zbytek sezóny bude pro ně v pohodě a jejich výkony je i nás už pouze příjemně překvapí.

Co říci závěrem je jasné: děvčata, děkujeme a více štěstí příště!

Jiří Herian

 

Výsledky NML-A (13 startujících):

5. místo  Klára Orlová BN 7,150 • Obruč 6,050 • Celkem 13,200

Výsledky KST (21 startujících):

4. místo  Klára Tamchynová Kužele 8,450 • Švihadlo 8,650 • Celkem 17,100
15. místo  Daria Komarova Kužele 7,900 • Švihadlo 5,800 • Celkem 13,700

Výsledky DOR (14 startující):

12. místo  Krisitina Bernatová Kužele 8,450 • Míč 8,450 • Celkem 16,900
13. místo  Anna Špičková Kužele 8,650 • Míč 7,850 • Celkem 16,500
Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

  Napište první komentář!

Karlovy Vary 2020: hlavní město moderní gymnastiky

V roce s magickým číslem 2020 bude moderní gymnastika v Karlových Varech již 65 let.

Proto jsme se rozhodli vytvořit pro rok 2020 nové výzvy a přinést do Karlových Varů gymnastiku v opravdu velkém stylu.

více o projektu KV2020

Vzhledem k epidemii koronaviru a vyhlášení nouzového stavu na jaře 2020 došlo také k přerušení sportovních aktivit.
Proto se náš projekt, obdobně jako Olympijské hry, pod stejným názvem celý přesouvá do roku 2021.
Nicméně v druhé polovině roku proběhnou v rámci projektu „Karlovy Vary 2020:
hlavní město moderní gymnastiky“ ještě některé zajímavé akce.

TOP akce 2020

8. února - TopGym ples | Hotel Richmond

7. - 16. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

20. září - Carlsbad RG Cup - ročník "7 a 3/4" | Hala míčových sportů

5. - 6. prosince - MČR kadetky mladší, kadetky starší | Hala míčových sportů

Kalendář akcí a závodů 2020

 • 26 Led 2020

  Lednová vločka - Tábor

  Finální rozpis • závodnice: Bernatová Kristina, Bendová Jolana, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Orlová Klára

 • 07 Bře 2020

  Goodwill Cup - Praha

  Finální rozpis • závodnice: Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Sattler Elizabeth, Laslopová Barbora, Čáslavová Natálie, Kopfstein Laura, Bayerova Eliška, Samareva Alisa, Orlová Klára

 • 05 Zář 2020

  Hobit Cup

  Finální rozpis • závodnice: Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Sattler Elizabeth, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Aldushina Anastasia

 • 12 Zář 2020

  Milevský pohár

  Finální rozpiszávodnice: Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Pachmanová Laura, Bašistová Beáta, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 13 Zář 2020

  OIG GYM Cup

  Finální rozpis závodnice: Laslopová Barbora,Bendová Jolana ,Kopfstein Laura, Samareva Alisa, Borovičková Michaela, Fedunova Darja,Orlová Klára,Tamchynová Klára

 • 20 Zář 2020

  Carlsbad RG Cup - Karlovy Vary

  Finální rozpis • nominace: Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Sattler Elizabeth, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Kopfstein Laura, Lipovská Vanesa, Borovičková Michaela, Aldushina Anastasia, Samareva Alisa, Herianová Kamila, Fedunova Darja, Soumarová Tereza, Orlová Klára, Tamchynová Klára, Bernatová Kristina

 • 03 Říj 2020

  Plzeňský pohár

  Finální rozpis • závodnice: Kopfstein Laura, Samareva Alisa, Borovičková Michaela, Fedunova Darja, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 17 Říj 2020

  Chomutovský Pohár

  závodnice: Yakimets Daniella, Muras Aneta, Křížová Viktorie, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Samareva Alisa, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 18 Říj 2020

  GymCup I

  závodnice: Pachmanová Laura, Bašistová Beáta, Sattler Elizabeth, Bendová Jolana, Lipovská Vanesa, Borovičková Michaela, Fedunova Darja, Tamchynová Klára

 • 24 Říj 2020

  Ústecký Pohár

  závodnice: Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Samarska Vlada, Borovičková Michaela, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Soumarová Tereza, Orlová Klára

 • 31 Říj 2020

  Západočeské oblastní přebory - Chomutov

  nominace: všechny závodnice VP - NML a DOR

 • 01 Lis 2020

  O Hradeckou stuhu

  závodnice: Pachamnová Laura, Křížová Viktorie, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Borovičková Michaela, Samareva Alisa, Orlová Klára, Fedunova Darja

 • 07 Lis 2020

  RG Cup Hradec Králové

  závodnice: Muras Aneta, Yakimets Daniella, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Lipovská Vanesa, Bernatová Kristina, Tamchynová Klára

 • 07 Lis 2020

  Žďárská popelka

  závodnice: Bendová Jolana, Borovičková Michaela, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Orlová Klára

 • 14 Lis 2020

  MČR naděje mladší - Hradec Králové

  nominace: závodnice postupující z OP

 • 15 Lis 2020

  MČR dorostenky - Hradec Králové

  nominace: závodnice postupující z OP

 • 21 Lis 2020

  Západočeské oblastní přebory - Plzeň

  nominace: všechny závodnice VP - NNML, KML , KST

 • 05 Pro 2020

  MČR kadetky mladší - Karlovy Vary

  nominace: závodnice postupující z OP

 • 06 Pro 2020

  MČR kadetky starší - Karlovy Vary

  nominace: závodnice postupující z OP

Archív