OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

0 Kč

Ve Žďáru jsme měli medaile na dosah

Moderní gymnastky TJ Slavia Karlovy Vary přerušily medailovou řadu, kdy si z posledních šesti závodů po sobě přivezly cenné kovy, a na Žďárské sněžence žádná z pěti závodnic na stupínky vítězů nevystoupila. I když pro některé byly tentokrát medaile více než na dosah. I přesto jsou letošní výsledky ze Žďáru nad Sázavou skvělé a historicky nejlepší.

Na závody s jarním názvem Žďárská sněženka jezdíme už mnoho let a velmi rádi. Překvapením je pro nás vždy počasí, které se na Vysočině pohybuje jednou ve znamení pokročilého jara a jindy pozdní zimy, což byl  víceméně i letošní stav. A rovněž je překvapením složení konkurenčních závodnic, silná startovní pole, která se jen výjimečně pohybují pod 20 závodnic v kategorii a samozřejmě v kontextu toho všeho výkony našich závodnic na začátku sezóny a v porovnání se soupeřkami často známých jmen z celé republiky i zahraničí.

Letos měly tyto závody zvláštní význam zejména pro naše dorostenky, protože pokud na přeborech postoupí, tak je MČR čeká právě ve Žďáru. Nebylo divu, že si tuto příležitost „generálky“ na mistrovství nenechaly ujít ani ostatní dorostenky z republiky.

Proč skvělé výsledky?

Na úvod jsem napsal, že naše výsledky byly historicky nejlepší. A je to pravda. Ze Sněženky jsme si nikdy žádné medaile nepřivezli a umístění našich moderních gymnastek bylo nezřídka dvojciferné. Schválně jsem vytáhl pro srovnání naše výsledky za poslední čtyři roky:

 • Rok 2012 – 4 závodnice: NML 16. místo (z 36 startů); KST 10.; 13. a 18. místo (z 23 startů)
 • Rok 2013 – 2 závodnice: KML 7. místo (z 16 startů); KST 8. místo (z 17 startů)
 • Rok 2014 – 4 závodnice: KST 28. místo (z 28 startů); DOR 10.; 12. a 22. místo (z 22 startů)
 • Rok 2015 - 4 závodnice: NML 5. místo (z 13 startů); KST 4. a 15. místo (z 21 startů); DOR 12. a 13. místo (ze 14 startů)

A co je nejdůležitější, skvělé čtvrté a páté místo bylo opravdu vybojované a letos vůbec poprvé měly závodnice našeho oddílu dokonce velmi blízko k tomu, aby se probojovaly až na bednu. Takže stejně jako před lety jsme se neradovali z medailí, ale hlavně z toho, jak naše závodnice obstály v těžké konkurenci, že obstály více než se ctí a co se jim povedlo lépe než jindy. I tyto drobné, ale o to důležitější, radosti jsou tím, co nás motivuje a žene vpřed.

Skvělé Klárky

V kategorii naděje mladší za nás bojovala Klára Orlová. Jako první absolvovala sestavu s obručí, kde podala téměř bezchybný výkon, i když určitá nejistota byla z projevu vidět. Po prvním kole byla na skvělém čtvrtém místě a všechny závodnice čekalo beznáčko. To Klára zajela již s větší jistotou, ale bohužel se našlo více soupeřek, které měly sestavu bez náčiní ještě lepší, a tak se musela Klára spokojit s výsledným pátým místem. Ale i to je na první velké závody v této kategorii úžasný výsledek, který se nikdy našim malým holkám v této těžké a masově obsazené kategorii nepovedl.

Druhou jmenovkyní byla kadetka starší Klára Tamchynová. Ta je již zkušenou závodnicí a v posledním půlroce šla její výkonnost zásluhou jejích trenérek a vlastní tvrdé dřiny hodně nahoru, což bylo vidět už na prvních letošních závodech v Milevsku. Klára v první sestavě s kužely udělala chybku, kdy jí kuželka zbytečně vyklouzla při běžné manipulaci, ale jinak byla průběžně po prvním kole sedmá. Po menší patálii, kdy si těsně před nástupem zasekla švihadlo mezi palubky na zdi, a to se podařilo sundat opravdu na posední chvíli, zajela tuto sestavu skvěle a hodnocení ji v součtu vyšvihlo na výsledné čtvrté místo. Bednu měla opravdu na dosah a ve světle výsledků předchozích let, kdy se většinou umísťovala až za polovinou startovního pole, nezbývá než konstatovat, že z této brambory se dá opravdu již něco dobrého vařit. Klárce patří opravdu velká gratulace a uznání. Pevně doufáme, že takhle skvěle nastartovanou sezónu úspěšně dotáhne až k odpovídajícímu umístění na MČR.

V kadetkách starších za náš oddíl bojovala ještě Daria Komarova. Její výkon byl tentokrát o něco slabší než na Lázeňáčku před týdnem. Do sestavy s kužely nastoupila s energií podpořenou chytlavou hudbou, ale v druhé polovině sestavy hudba gradovala a tempo Darii spíše stagnovalo. V sestavě se švihadlem bylo hodně technických chyb, což mělo za následek nízké ohodnocení od již tak přísných rozhodčích. Ale na druhou stranu musíme Dariu pochválit, že se ve startovním poli neztratila a to ani vedle závodnic oddílů zvučnějších jmen. Náčiní ji nikam neuteklo, jak se často stávalo soupeřkám, a nás osobně těší, že jejího výrazu a nadšení si všimli i trenéři jiných oddílů, kteří „nám“ Dariu pochválili. Rádi jí pochvalu vyřizujeme a věříme, že bude pro ni také motivací do dalších výkonů.

Dorostenky ze sebe vydaly vše

Naše dvě dorostenky nejely na závody v ideální kondici. Pro Annu Špičkovou to byly letos vůbec první závody a vzhledem k jejím omezeným tréninkovým možnostem se sama necítila dobře připravena. Kristina Bernatová již druhým týdnem bojuje s nemocí, která ji provázela před týdnem i na Lázeňáčku a ze které se ještě zcela nezotavila. Toto se bohužel projevilo i na výkonech obou našich jindy „želízek v ohni“.

První z našich byla ve startovním poli na řadě Anna Špičková. Sestava s míčem byla odcvičena pěkně a bez chyb téměř až do konce, kdy Anně na závěr míč vyklouzl, vydal se poskoky směrem mimo koberec a Anna ho naprosto elegantně zachytila do dlaně přesně s posledním taktem hudby těsně před pomezní čárou. Vypadalo to hodně dramaticky a někteří diváci jistě přemýšleli, jestli to nebylo náhodou součástí sestavy. Sestavu s kužely Anna zajela víceméně standardně a sama byla ráda, že jí nic neuteklo. Nicméně známky rozhodčích jí nepřály tolik jako soupeřkám.

Na druhou dorostenku Kristinu Bernatovou tentokrát vyšel start až na úplném konci startovního pole. V první sestavě s kužely došlo k dvěma menším pádům náčiní a jednomu většímu vyklouznutí kuželky. Toto znamenalo pro jinak skvěle zajetou sestavu ztrátu cenných bodů. Do sestavy s míčem, kde všichni čekali, že si Kristina spraví „chuť“ i umístění však díky nedoléčené nemoci nastupovala s již hodně vybitými baterkami a sama přiznala, že byla ráda, že vůbec docvičila. Výsledný součet známek ji bohužel posunul hodně daleko od jistě vytouženého cíle.

Anna i Kristina ze sebe vydaly opravdu vše, co mohly. Jejich příprava byla zodpovědná a předvedené výkony vedle dalších zkušených dorostenek z republiky ve finále dobré. Věříme, že si naše dorostenky vybraly svoji porci smůly teď, a že zbytek sezóny bude pro ně v pohodě a jejich výkony je i nás už pouze příjemně překvapí.

Co říci závěrem je jasné: děvčata, děkujeme a více štěstí příště!

Jiří Herian

 

Výsledky NML-A (13 startujících):

5. místo  Klára Orlová BN 7,150 • Obruč 6,050 • Celkem 13,200

Výsledky KST (21 startujících):

4. místo  Klára Tamchynová Kužele 8,450 • Švihadlo 8,650 • Celkem 17,100
15. místo  Daria Komarova Kužele 7,900 • Švihadlo 5,800 • Celkem 13,700

Výsledky DOR (14 startující):

12. místo  Krisitina Bernatová Kužele 8,450 • Míč 8,450 • Celkem 16,900
13. místo  Anna Špičková Kužele 8,650 • Míč 7,850 • Celkem 16,500
Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

  Napište první komentář!

Karlovy Vary 2020: hlavní město moderní gymnastiky

V roce s magickým číslem 2020 bude moderní gymnastika v Karlových Varech již 65 let.

Proto jsme se rozhodli vytvořit pro rok 2020 nové výzvy a přinést do Karlových Varů gymnastiku v opravdu velkém stylu.

více o projektu KV2020

Vzhledem k epidemii koronaviru a vyhlášení nouzového stavu na jaře 2020 a následně i od podzimu 2020 až do jvětna 2021 došlo také k přerušení sportovních aktivit. Proto se náš projekt přesouvá až na rok 2022...

TOP akce 2021

6. - 15. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

září - Nábor do TopGym Karlovy Vary | termíny a místo budou upřesněny

říjen - Mistrovství ČR v NML-A, NST-A | Hala míčových sportů

říjen / listopad - Carlsbad RG Cup - 9. ročník | Hala míčových sportů

Kalendář akcí a závodů 2021

 • 20 Srp 2021

  Hobit Cup 2021

  závodnice: finální rozpis Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Lipovská Vanesa, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Orlová Klára

 • 04 Zář 2021

  Oblastní přebory Volného programu 2021

  Finální rozpis závodnice: Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Sattler Elizabeth, Podroužková Tereza, Aldushina Sofia, Tokarova Daria, Bendová Jolana, Lipovská Vanesa, Samarska Vlada, Kopfstein Laura, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Aldushina Anastasia, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Orlová Klára, Soumarová Tereza, Herianová Kamila, Bernatová Kristina

 • 11 Zář 2021

  Goodwill Cup - Praha 2021

  Finální rozpis závodnice: Muras Anera, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Samarska Vlada, Bayerova Eliška, Lipovská Vanesa, Flaksová Diana 

 • 18 Zář 2021

  OIG GYM Cup 2021

  Finální rozpis závodnice: Laslopová B., Kozlova, Kopfstein, Samareva, Fedunova, Orlová, Bernatová

 • 19 Zář 2021

  O Hradeckou Stuhu 2021

  Finální rozpis Závodnice: Yakimets, Křížová, Bašistová, Podroužková, Bendová

 • 25 Zář 2021

  Plzeňský pohár 2021

  Finální rozpis závodnice: Zemianková, Laslopová R., Yakimets, Křížová, Bašistová Laslopová B., Kozlova, Kopfstein, Bernatová

 • 25 Zář 2021

  Ústecký pohár 2021

  Finální rozpis závodnice: Bendová, Flaksová, Bayerova, Samareva, Fedunova, Orlová, Soumarová

 • 02 Říj 2021

  MČR NML B

  Finální rozpis Závodnice:Bendová

 • 03 Říj 2021

  MČR SEN B

  Finální rozpis Závodnice:Bernatová

 • 23 Říj 2021

  MČR NML A - exhibice

  Finální rozpis Účastice:Všechny gymnastky VP

 • 23 Říj 2021

  MČR NML A - závodnice

  Finální rozpis Závodnice:Laslopová, Kozlova

 • 24 Říj 2021

  MČR NST A - exhibice

  Finální rozpis Účastice:Všechny gymnastky VP

 • 24 Říj 2021

  MČR NST A - závodnice

  Finální rozpis Závodnice:Kopfstein

 • 30 Říj 2021

  MČR NST B

  Závodnice:Samarska, Bayerova, Flaksová

 • 31 Říj 2021

  MČR JUN B

  Závodnice:Samareva, Fedunova, Soumarová, Orlová

 • 06 Lis 2021

  Milevský pohár 2021

  závodnice: Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Kozlova Nelly, Laslopová Barebora, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Bernatová Kristina

Archív