0 Kč

O čem se mluví

Každá mince má dvě strany a tak i pomyslnou „odvrácenou tváří“ našeho jinak jistě úžasného oddílu moderní gymnastiky jsou některé komunikační potíže a drobná nedorozumění, ke kterým zákonitě při tak velké členské základně dochází. Ani já jsem si třeba ještě po tři čtvrtě roce nezapamatoval jména všech skoro 60 gymnastek, jejich tatínků a maminek (zvláště pokud mají ještě jiné příjmení :)).

Dovolte mi proto, abych shrnul, připomenul a ujasnil některé záležitosti, na které jsm

Webové stránky jsou hlavní zdroj informací

Ačkoliv se snažíme vám poskytovat veškeré informace všemi dostupnými kanály – ústně, písemně, e-mailem a na webu, ne vždy se však ke všem informace dostanou správně a včas. Bohužel, ne vždy naší vinou. Není totiž při tak velkém počtu reálně proveditelné, abychom osobně ověřovali, že všichni informaci obdrželi. Je třeba, aby se rodiče sami aktivně o informace a o dění zajímali, jinak odmítáme diskuse na téma „že o tom nevěděli“.

Takže veškeré informace o závodech, rozpisech, důležitých sděleních a dalších aktivitách vždy najdete na oddílovém webu, a to by měl být hlavní zdroj informací pro vás. Je tedy třeba pravidelně webové stránky www.gymnastika-kv.cz sledovat. Konec konců je toto v pravidlech oddílu, které jste s přihláškou podepisovali. Dále některé informace navíc zasíláme jmenovitě e-mailem, je tedy opět ve vašem zájmu, abyste nám sdělili aktuální emailové adresy. Pokud někdo nemá přístup k internetu či e-mailu, je třeba nám to sdělit a pak se informovat aktivně vždy na tréninku. Děkujeme za pochopení.

Ztráty a nálezy

I dospělí čas od času něco někde zapomenou nebo ztratí, co teprve děti. Opět připomínáme to, co je v pravidlech oddílu, tedy že nemáte dávat dětem s sebou na trénink cenné věci a že nemůžeme za jakékoliv ztráty či poškození osobních věcí zodpovídat. To se samozřejmě týká i účasti na závodech či soustředění.

Bohužel, z našeho pohledu hračka za pár korun může být pro holčičku „cenná“ kvůli citové vazbě a je pak opravdu úplně zbytečné a hlavně trapné poslouchat, že se někomu ztratila hračka, kdo jí to asi vzal a že kvůli tomu nechce chodit na gymnastiku. Z vlastní zkušenosti už víme, že vše při tak velkém množství lidí, jako je třeba na závodech, se vše uhlídat nedá, něco někam zapadne, někdo něco vezme třeba opravdu omylem a musíme si vybrat, jestli budeme vše hlídat, nebo si užívat atmosféry a výkonu našich děvčat.

Jinými slovy, se ztrátami různých věcí je třeba předem počítat a dle toho přizpůsobit jejich pořizovací cenu, pokud to je možné.

Dále připomínáme, že vždy po tréninku, kontrolujeme tělocvičnu a šatny a zapomenuté věci schraňujeme. Pokud si tedy něco zapomenete, nejspíše to bude schované v krabici. Je zajímavé, ke kolika věcem se pak již nikdo nepřihlásí :).

Výkony a ambice

Výkony a dovednosti gymnastek, přístup trenérů či známkování rozhodčích na závodech je a asi bohužel navždy bude i v moderní gymnastice takovým „evergreenem“. Takže není pro mě žádným překvapením, že i v našem oddíle je toto často diskutovaným tématem. Pokusím se připomenout hlavní fakta:

Výkony děvčat

v tak malém věku jsou velmi rozdílné, velmi rychle se také mění s jejich fyzickým a psychickým vývojem a výsledný úspěch nezáleží pouze na talentu, ale odvíjí se zejména z odpovídající píle při tréninku a velmi často i psychického stavu, aby jednoduše řečeno gymnastka vše „ustála“ i hlavou. Je tedy zcela běžné, že holčička, která byla zpočátku nejlepší díky svému talentu je pro někoho „překvapivě“ po půl roce předhoněna gymnastkou, která na stejné startovací pozici sice nic neuměla, ale dala tomu za tu dobu více „píle“. Zrovna tak se běžně stává, že natrénovaná gymnastka při závodech před publikem a pod tíhou odpovědnosti nezvládne svoji roli psychicky a tudíž žádoucí výkon nepodá. Naproti tomu třeba ta při tréninku „věčně druhá“ bude v klidu a ve výsledku se umístí lépe. I v moderní gymnastice se bojuje nejen tělem, ale i hlavou.

Tréninkový program a přístup trenérů

se asi nikdy nezavděčí všem. Pro jedny je moc přísný, pro druhé zase málo, třetím se nezamlouvá něco jiného. Připomenu jen, že náš oddíl je závodní a tomu by měla odpovídat i určitá úroveň disciplíny, přísnosti a tlaku na výkony děvčat. Nejsme přeci hrací koutek. Na druhou stranu nejsme ani elitní oddíl (ať už český nebo ruský), kde jsou tréninkové metody řádově „drsnější“.

Každopádně mohu zaručit, že nikomu není ubližováno, nepoužíváme tělesné ani tréninkové tresty. Nicméně chápu, že pro některé rodiče je každý, kdo „diriguje“ jeho dítě, byť v dobrém, ten špatný. To, jestli tento, za všech okolností ochranitelský, postoj rodičů je ve výsledku pro dítě správný, si ale každý musí vyřešit sám. Nejjednodušší možná je, nesledovat urputně to, co se na tréninku děje. Ono to totiž, věřte mi, z každé strany vypadá jinak.

Hodnocení rozhodčích

je kapitola sama pro sebe. Nebudeme si zastírat, že udělená známka může být do jisté míry ovlivněna subjektivním názorem daného rozhodčího a tím, jaké má daná gymnastka již v republice jméno. Sám to do jisté míry vnímám. Na druhou stranu je třeba ale poctivě říci, že i moje laické hodnocení výkonů z pozice diváka bylo často úplně „mimo mísu“, protože pocitový umělecký dojem je pouze jedním z kritérií, důležitější jsou technické prvky a jejich provedení, což laik na první pohled neví, nevidí a velmi těžko poznává. Z tohoto důvodu udělují známku za obtížnost (tj. jaké prvky byly provedeny) 4 rozhodčí a známku za provedení (tj. jak kvalitně byly prvky provedeny) 4 až 5 rozhodčích. V každé skupině se škrtají nejvyšší a nejnižší známky, zbylé se zprůměrují. Takže pokud jeden rozhodčí dá příliš vysokou nebo příliš nízkou známku, nezapočítá se. Navíc se rozhodčí nesmějí při známkování jedné sestavy rozejít o více než povolené rozpětí bodů.

A jaké je z toho ponaučení? Jednoduché. Když chce být gymnastka na bedně, nemůže spoléhat na to, že je přece o něco lepší, protože to právě díky drobným nepřesnostem bodování nemusí stačit. Musí být lepší o hodně, aby i případné „horší“ ohodnocení nestačilo k propadu za soupeřku za ní. Vím, že se to jednoduše říká, ale jsou tři možnosti jak se s tím vyrovnat. Buď sportujeme pro radost, nebo si najdeme jiný sport, kde se třeba počítají branky nebo – a to je nejtěžší – uděláme něco pro věc, naučíme se pravidla, uděláme si rozhodcovské zkoušky a půjdeme rozhodovat. Pak můžeme teprve kvalifikovaně posuzovat a diskutovat. Do té doby to budou jen „řeči u piva“.

Přání závěrem

Přál bych si, aby náš oddíl zůstal nadále i oddílem, kde se cvičí hlavně pro radost z pohybu, kde si rodiče nebudou uplatňovat své nenaplněné ambice z mládí prostřednictvím svých dětí a kde přátelská atmosféra pro gymnastky i jejich rodiče bude tou nejdůležitější hodnotou, kterou můžeme společně vytvořit.

Pokud bude mít kdokoliv k něčemu výhrady, ano, sdělte nám to, ale ještě lépe nabídněte oddílu sami pomoc a přičiňte se aktivně o to, abyste i vy byli nakonec spokojeni.

Děkujeme za pochopení.

jménem oddílu Jiří Herian

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

  Napište první komentář!

Carlsbad RG Cup

Logo RG Cup 2015 color.png

mezinárodní závody v moderní gymnastice

V roce 2021 proběhl již 9. ročník, zveme vás na jubilejní 10. ročník který je naplánován na
4. a 5. června 2022.


mezinárodní závody Carlsbad RG Cup probíhají za finanční podpory
Statutárního město Karlovy Vary a Karlovarského kraje

TOP akce 2022

11. a 25. ledna - Nábor do TopGym Karlovy Vary | Hala TC Gejzírpark

4. a 5. června - Carlsbad RG Cup - 10. ročník | KV Arena

5. - 14. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

13. a 20 září - Nábor do TopGym Karlovy Vary | Hala TC Gejzírpark

Kalendář akcí a závodů 2022

 • 20 Lis 2022

  MČR DT

  Finální rozpis Závodnice:DT NML, NST, SEN

 • 19 Lis 2022

  MČR SS

  Finální rozpis Závodnice:Halloween

 • 12 Lis 2022

  SS - Rycon Cup

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, Halloween, všechny dvojice/trojice

 • 06 Lis 2022

  SS - Porta Bohemica Cup

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, Halloween, všechny dvojice/trojice

 • 05 Lis 2022

  SS - Oblastní přebor společných skladeb

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, Halloween, všechny dvojice/trojice

 • 28 Říj 2022

  SS - Pohár Královny Elišky

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, Halloween, všechny dvojice/trojice

 • 23 Říj 2022

  SS - O pohár víly Mon Peri

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, všechny dvojice/trojice

 • 15 Říj 2022

  SS - Cena města Chomutova

  Finální rozpis Závodnice: Večerníček, Halloween, všechny dvojice/trojice

 • 05 Čer 2022

  Carlsbad RG Cup 2022 - NEDĚLE

  závodnice: Všechny gymnastiky VP i Mini, které zvládnou předepsaný počet sestav pro svou věkovou kategorii

 • 04 Čer 2022

  Carlsbad RG Cup 2022 - SOBOTA

  závodnice: Všechny gymnastiky VP i Mini, které zvládnou předepsaný počet sestav pro svou věkovou kategorii

 • 29 Kvě 2022

  MČR NST A

  Závodnice: Kopfstein

 • 28 Kvě 2022

  MČR NML A

  Závodnice: Bašistová, Laslopová B., Kozlova

 • 21 Kvě 2022

 • 15 Kvě 2022

  MČR NST B

  závodnice: Aldushina Sofia, Bendová Jolana, Samarska Vlada

 • 14 Kvě 2022

  MČR JUN B

  závodnice: Darja Fedunova, Diana Flaksová

 • 07 Kvě 2022

  Milevský Pohárek 2022

  závodnice: Zemianková Emma, Laslopová Rozálie, Yakimets Daniella, Bašistová Beáta, Laslopová Barebora, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Bernatová Kristina

 • 01 Kvě 2022

  Oblastní přebory Volného programu 2022 - NEDĚLE

  závodnice: Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 30 Dub 2022

  Oblastní přebory Volného programu 2022 - SOBOTA

  závodnice: Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Yakimets Daniella, Bendová Jolana, Aldushina Sofia, Tokarova Daria, Samarska Vlada

 • 24 Dub 2022

  Chomutovský pohár 2022 - neděle

  závodnice: Sofiya Cherepanova, Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 23 Dub 2022

  Chomutovský pohár 2022 - sobota

  Závodnice: Zemianková Emma, Laslopová Rozálie, Pšeničková Vanesa, Yakimets Daniella

 • 09 Dub 2022

  Goodwill Cup - Praha 2022

  Finální rozpis • Závodnice: Zemianková Emma, Laslopová Rozálie, Pšeničková Vanesa, Yakimets Daniella, Kopfstein Laura, Bendová Jolana, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja

 • 03 Dub 2022

  AJUR Cup 2022

  Finální rozpis • závodnice: Zemianková Emma, Yakimets Daniella, Pšeničková Vanesa, Kopfstein Laura, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Bernatová Kristina

 • 02 Dub 2022

  Memoriál Aleny Fialové 2022

  Finální rozpis • závodnice: Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada,

 • 26 Bře 2022

  Monet Cup 2022

  Finální rozpis • závodnice: Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Bernatová Kristina

 • 19 Bře 2022

  Milevský pohár 2022

  Finální rozpis • závodnice: Zemianková Emma, Laslopová Rozálie, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Laslopová Barebora, Kopfstein Laura, Bernatová Kristina

 • 13 Bře 2022

  Hobit Cup 2022

  Finální rozpis • závodnice: Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Bernatová Kristina

 • 05 Bře 2022

  Kontrolní trénink 2022

  závodnice: Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Fedunova Darja, Bernatová Kristina

Archív