OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

0 Kč

Carlsbad RG Cup počtvrté a znovu úspěšně

Těch „nej“ letošních mezinárodních závodů v moderní gymnastice bylo hned více. Nejvyšší byl nejen počet závodnic (138), ale zejména zatím rekordní počet čtrnácti zúčastněných států. Nejlepší v historii byly i ceny pro závodnice doplněné zvláštními cenami. Nejkvalitnější sportovní úroveň zajistily zahraniční juniorky a seniorky. Nejvýznamnějším hostem závodů se stala Monika Míčková. A nakonec, nikoliv však méně důležitá, je vůbec první zlatá medaile pro náš oddíl v historii čtyř ročníků Carlsbad RG Cupu, kterou vybojovala Kristina Bernatová.

Sice počtvrté, ale svým způsobem jako poprvé

Letos jsme Carlsbad RG Cup pořádali poprvé pod hlavičkou samostatného klubu TopGym Karlovy Vary. Už jen to znamenalo změnit všechny smlouvy, dokumenty, grafiku tiskovin a web. Díky úspěšné crowdfundingové kampani na Startovači jsme mohli spoustu věcí udělat lépe, ale opět to znamenalo udělat je znovu. A aby času nebylo náhodou nazbyt, tak jsme se týden před závody zúčastnili náborového Sporťáčku. Není divu, že jsem si při přípravě občas připadal, jako že to dělám poprvé.

Nicméně, jak se říká, „konec dobrý, všechno dobré“, a tak jsme společným úsilím všech dobrovolníků všechno stihli včas připravit a závody proběhly s téměř dokonalou organizací jako vždy. Zdůraznil bych slovíčko „téměř“, a to proto, že je třeba si nechat něco ke zlepšování také na příště.

Velké poděkování patří všem rodičům a přátelům, kteří nějakým způsobem pomáhali s přípravou, organizací, realizací a úklidem. Bez těchto skvělých dobrovolníků, kteří mnohdy s velkým nasazením pomáhali od časného rána až do pozdní noci, by se závody organizovat nedaly.

Enormní zájem účastníků, vysoká sportovní úroveň

Letošní závod byl obsazen již za tři týdny od zveřejnění rozpisu a museli jsme dát stopku na další přihlášky. Díky interní kvótě 50 % míst pro české a 50 % míst pro zahraniční závodnice je účast opravdu mezinárodní, a to co do složení závodnic, tak i složení sboru rozhodčích, což je rozhodně znát na objektivitě známkování a mnozí to oceňují. Rekordní byl rozhodně počet zúčastněných států. Kromě České republiky jsme přivítali moderní gymnastky z Austrálie, Belgie, Bulharska, Estonska, Chorvatska, Izraele, Litvy, Německa, Nizozemí, Polska, Ruska, Slovenska a Ukrajiny. To paradoxně způsobilo menší technický problém, jelikož se vlajky nevešly na videokostku, kam jsme je věšeli v předchozích letech, a bylo třeba vymyslet jiné umístění. Řada vyvěšených vlajek totiž dosáhla úctyhodné délky 23 metrů.

I sportovní úroveň byla opět vyšší. Z českých oddílů dominovala děvčata ze Sokola Žižkov a brněnských klubů TART a SKP. Zahraniční špičku zajistily Estonky z Tip - Top klubu, německého TuG Leipzig, bulharský CHAR‐DKS, Ukrajinky z Dynamo Lvov a zejména špičkové gymnastky z RG Team Moscow. Zapomenout nesmíme ani na chorvatskou seniorku Lauru Božić, která se účastnila i mistrovství světa, a svoje kvality potvrdila i na našich závodech vítězstvím v kategorii seniorek.

Skvělé ceny pro závodnice

Díky Startovači jsme mohli letos pro závodnice připravit skvělé ceny. Pro každou jsme nechali kromě nádherného diplomu vyrobit gymnastickou podložku pro rozcvičování a porcelánový termohrnek s  gymnastickým motivem. Samozřejmě, nesměly chybět karlovarské oplatky a kosmetika od Vřídla a Avonu.

Medailistky pak čekalo něco opravdu extra. Jednak dostaly originální lázeňský pohárek ve tvaru srdíčka s motivem závodů a umístěním, ale zejména jsme pro ně nechali vyrobit na zakázku nádherné originální lité medaile, ve kterých je navíc zasazen velký kamínek Swarovski.

O tom, že měly ceny úspěch, mimo jiné svědčí i různé fotky účastníků na Facebooku z neděle, kdy s medailemi na krku a pohárky v ruce obhlíželi krásy Karlových Varů.

Nejlepší česká moderní gymnastka byla osobností závodů

Jméno Monika Míčková nemusíme zasvěceným představovat. Tato česká moderní gymnastka, několikanásobná mistryně ČR a dlouholetá členka reprezentace ukončila minulý měsíc svoji závodní kariéru, a tak mohla přijmout naše pozvání do Karlových Varů. Jako osobnost závodů předvedla svoji taneční exhibici, která sklidila po zásluze bouřlivé ovace. Během závodního dne sledovala výkony gymnastek a několikrát se s děvčaty účastnila fotografování a podepisování svých fotografií. Zájem o Moniku byl velký a děvčata si odnášela ze závodů další originální vzpomínku.

Jako novinku letošního ročníku Carlsbad RG Cupu jsme připravili cenu „osobnosti závodů“. Monika si vybrala kategorii nadějí starších a „svoji“ cenu udělila Julii Denich z TuG Leipzig za krásnou práci nohou při sestavě. Monika Míčková byla naším hostem, a tak jsme jí zajistili i koupel a masáže v Alžbětiných lázních a v neděli se s námi vypravila na prohlídku Karlových Varů. Její velice milý a skromný přístup zaujal i pilota Petra Kopfsteina, tatínka Laury, který ji v neděli osobně vzal do letadla a ukázal jí leteckou akrobacii. Zkrátka děkujeme a smekáme před oběma.

Monice Míčkové se Carlsbad RG Cup velmi líbil, pochválila naši organizaci a u našich gymnastek vyzdvihla, že je na nich vidět, že závodí hlavně pro radost.

Vítěz může být jen jeden

Medaile se udělovaly ve dvanácti věkových a výkonnostních kategoriích. K tomu byly uděleny tři zvláštní ceny. Již byly zmíněny „cena města“ a „cena osobnosti závodů“, třetí zvláštní cenu „hlavní rozhodčí“ udělila Yvonna Ronzová. Obdržela ji Polina Siritsyna z RG Team Moscow 24, protože byla prostě nejlepší. Nezapomněli jsme na nejmladší závodnici, kterou byla Lucie Marešová (*2011) z TJ Sokol Plzeň IV a přidali jsme cenu pro „nejstarší“ závodnici, kterou ze stejného oddílu byla MUDr. Martina Volnerová (*1988). Obě závodnice tak dělí na moderní gymnastiku úctyhodných 23 let.

A protože, jak se říká, vítěz může být jen jeden, udělujeme tradičně Karlovarský pohár pro absolutního vítěze, kterým se stává družstvo tří nejlepších závodnic z různých kategorií. Třikrát po sobě si tento pohár odvezly Ukrajinky z SK Dynamo Lviv, letos jejich nadvládu po zásluze přerušily ruské moderní gymnastky Anastasia Evseeva, Elizaveta Polukarova a Polina Siritsyna z RG Team Moscow 24.

Závod neušel pozornosti ani známých osobností

Financování Carlsbad RG Cup není vůbec snadné a naprosto stěžejní je podpora města Karlovy Vary a Karlovarského kraje. I proto rádi přivítáme nejen zástupce těchto institucí, aby se na vlastní oči přesvědčili, že akce si podporu zaslouží a je na úrovni, kterou prezentujeme.

Na závod se jako první přišel podívat Ing. Edmund Janisch, náměstek hejtmana pro kulturu, školství a tělovýchovu. Pronesl úvodní řeč při zahájení a shlédl výkony nejmenších závodnic. Těší nás jeho slova uznání a příslib další podpory ze strany kraje. Dále nás navštívil Ing. Václav Sebera, předseda sportovní komise města a člen sportovní komise kraje. I ten ocenil atmosféru v hale, vyzdvihl organizaci a pochválil krásu moderní gymnastiky.

V hledišti náš závod sledovaly i další osobnosti západočeské moderní gymnastiky. Osobně jsem byl pozdravit Miladu Chudlařskou, která ve svém úctyhodném věku 90 let stále v Plzni trénuje, a Evu Baťkovou, trenérku, která vychovala velmi úspěšné závodnice a reprezentantky a která byla letos vyhlášena Českým olympijským výborem trenérskou osobností.

Další pro nás důležitou osobností je vzhledem k místu konání závodů šéf KV Areny. Vladimír Kvasnička, coby jednatel KV Areny a zároveň městský radní velmi vyzdvihl rozzářenou halu rozehřátou výkony nadšených moderních gymnastek, zejména v kontrastu se studenějším hokejem, který si diváci s touto halou hlavně spojují. Pana Kvasničku jsme se vším, co se na závodech odehrává, pečlivě seznámili. Sám je podobnými akcemi nadšen a samozřejmě vnímá jejich přínos jak pro obyvatele regionu, tak fungování haly samotné. Na tomto místě musíme poděkovat KV Areně a všem pracovníkům, kteří měli naši akci na starost, že vše běželo úplně hladce.

K večeru dorazil náš oblíbený host, náměstek primátora Mgr. Jiří Klsák. I když sám holduje historii a šermu, moderní gymnastika ho rozhodně oslovila a vždy nás rád podpoří, ať již osobní účastí nebo při jednání města. Podílel se na předávání medailí a sám udělil výše zmíněnou cenu města Karlovy Vary.

Petr Kopfstein byl sice na závodech jako tatínek Laury, ale vzhledem ke svým sportovním úspěchům jsme si nenechali ujít příležitost ho také zapojit do předávání medailí. Petr Kopfstein coby čtyřnásobný mistr světa v akrobatickém létání a od letoška pilot kategorie Masters v seriálu RedBull AirRace dobře ví, o čem je sport a pořádání velkých akcí. Proto jsou pro nás jeho slova o tom, že Carlsbad RG Cup je co do organizace i provedení na úrovni mistrovství světa, nejen velkou pochvalou, ale i zárukou, že je myslí bez jakékoliv nadsázky či zdvořilostní roviny.

Carlsbad RG Cup má skvělou budoucnost

Když jsme vymýšleli tento mezinárodní závod, stanovili jsme si kritéria, jaká by měl naplňovat. Prvním kritériem je opravdu mezinárodní charakter a dobrá sportovní úroveň, druhým kritériem je krásný a pohodový závod, který je odměnou sám o sobě a teprve někde na třetím místě je umístění našich závodnic. Tím se lišíme od časté praxe, kdy se výběr zúčastněných a vypsané kategorie přizpůsobují aktuálnímu stavu závodnic pořádajícího oddílu. Jinými slovy, cílem není primárně zisk medailí pro naše gymnastky, ale spokojenost účastníků a z toho pramenící dobré jméno těchto závodů, města i nás jako pořadatele. To, jestli děvčata získají medaile nebo ne, není v tomto případě prvořadé, čímž však nechci říci, že výkony našich děvčat nejsou důležité. Jsou důležité a záleží nám na nich, ale hodnotíme je jinými kritérii, než je dosažené absolutní umístění. A jsem rád, že tyto komplexní cíle byly opět naplněny.

A že něco občas nebylo tak, jak bychom sami chtěli? To je také víceméně v pořádku. Máme totiž dobrý důvod do příštího roku snažit se a být zase o něco lepší.

A pokud jsem to s některými nestihl osobně, tak ještě jednou děkuji všem závodnicím, trenérům a hlavně dobrovolníkům, zejména z řad rodičů a jejich příbuzných, kteří se zasloužili o to, že tento krásný závod proběhl.

Jiří Herian

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

  Napište první komentář!

Karlovy Vary 2020: hlavní město moderní gymnastiky

V roce s magickým číslem 2020 bude moderní gymnastika v Karlových Varech již 65 let.

Proto jsme se rozhodli vytvořit pro rok 2020 nové výzvy a přinést do Karlových Varů gymnastiku v opravdu velkém stylu.

více o projektu KV2020

Vzhledem k epidemii koronaviru a vyhlášení nouzového stavu na jaře 2020 a následně i od podzimu 2020 až do jvětna 2021 došlo také k přerušení sportovních aktivit. Proto se náš projekt přesouvá až na rok 2022...

TOP akce 2021

6. - 15. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

září - Nábor do TopGym Karlovy Vary | termíny a místo budou upřesněny

říjen - Mistrovství ČR v NML-A, NST-A | Hala míčových sportů

říjen / listopad - Carlsbad RG Cup - 9. ročník | Hala míčových sportů

Kalendář akcí a závodů 2021

 • 20 Srp 2021

  Hobit Cup 2021

  závodnice: finální rozpis Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Lipovská Vanesa, Samarska Vlada, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Orlová Klára

 • 04 Zář 2021

  Oblastní přebory Volného programu 2021

  Finální rozpis závodnice: Laslopová Rozálie, Zemianková Emma, Pšeničková Vanesa, Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Sattler Elizabeth, Podroužková Tereza, Aldushina Sofia, Tokarova Daria, Bendová Jolana, Lipovská Vanesa, Samarska Vlada, Kopfstein Laura, Flaksová Diana, Bayerova Eliška, Aldushina Anastasia, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Orlová Klára, Soumarová Tereza, Herianová Kamila, Bernatová Kristina

 • 11 Zář 2021

  Goodwill Cup - Praha 2021

  Finální rozpis závodnice: Muras Anera, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Samarska Vlada, Bayerova Eliška, Lipovská Vanesa, Flaksová Diana 

 • 18 Zář 2021

  OIG GYM Cup 2021

  Finální rozpis závodnice: Laslopová B., Kozlova, Kopfstein, Samareva, Fedunova, Orlová, Bernatová

 • 19 Zář 2021

  O Hradeckou Stuhu 2021

  Finální rozpis Závodnice: Yakimets, Křížová, Bašistová, Podroužková, Bendová

 • 25 Zář 2021

  Plzeňský pohár 2021

  Finální rozpis závodnice: Zemianková, Laslopová R., Yakimets, Křížová, Bašistová Laslopová B., Kozlova, Kopfstein, Bernatová

 • 25 Zář 2021

  Ústecký pohár 2021

  Finální rozpis závodnice: Bendová, Flaksová, Bayerova, Samareva, Fedunova, Orlová, Soumarová

 • 02 Říj 2021

  MČR NML B

  Finální rozpis Závodnice:Bendová

 • 03 Říj 2021

  MČR SEN B

  Finální rozpis Závodnice:Bernatová

 • 23 Říj 2021

  MČR NML A - exhibice

  Finální rozpis Účastice:Všechny gymnastky VP

 • 23 Říj 2021

  MČR NML A - závodnice

  Finální rozpis Závodnice:Laslopová, Kozlova

 • 24 Říj 2021

  MČR NST A - exhibice

  Finální rozpis Účastice:Všechny gymnastky VP

 • 24 Říj 2021

  MČR NST A - závodnice

  Finální rozpis Závodnice:Kopfstein

 • 30 Říj 2021

  MČR NST B

  Závodnice:Samarska, Bayerova, Flaksová

 • 31 Říj 2021

  MČR JUN B

  Závodnice:Samareva, Fedunova, Soumarová, Orlová

 • 06 Lis 2021

  Milevský pohár 2021

  závodnice: Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Kozlova Nelly, Laslopová Barebora, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Bernatová Kristina

Archív