Carlsbad RG Cup počtvrté a znovu úspěšně

Těch „nej“ letošních mezinárodních závodů v moderní gymnastice bylo hned více. Nejvyšší byl nejen počet závodnic (138), ale zejména zatím rekordní počet čtrnácti zúčastněných států. Nejlepší v historii byly i ceny pro závodnice doplněné zvláštními cenami. Nejkvalitnější sportovní úroveň zajistily zahraniční juniorky a seniorky. Nejvýznamnějším hostem závodů se stala Monika Míčková. A nakonec, nikoliv však méně důležitá, je vůbec první zlatá medaile pro náš oddíl v historii čtyř ročníků Carlsbad RG Cupu, kterou vybojovala Kristina Bernatová.

Sice počtvrté, ale svým způsobem jako poprvé

Letos jsme Carlsbad RG Cup pořádali poprvé pod hlavičkou samostatného klubu TopGym Karlovy Vary. Už jen to znamenalo změnit všechny smlouvy, dokumenty, grafiku tiskovin a web. Díky úspěšné crowdfundingové kampani na Startovači jsme mohli spoustu věcí udělat lépe, ale opět to znamenalo udělat je znovu. A aby času nebylo náhodou nazbyt, tak jsme se týden před závody zúčastnili náborového Sporťáčku. Není divu, že jsem si při přípravě občas připadal, jako že to dělám poprvé.

Nicméně, jak se říká, „konec dobrý, všechno dobré“, a tak jsme společným úsilím všech dobrovolníků všechno stihli včas připravit a závody proběhly s téměř dokonalou organizací jako vždy. Zdůraznil bych slovíčko „téměř“, a to proto, že je třeba si nechat něco ke zlepšování také na příště.

Velké poděkování patří všem rodičům a přátelům, kteří nějakým způsobem pomáhali s přípravou, organizací, realizací a úklidem. Bez těchto skvělých dobrovolníků, kteří mnohdy s velkým nasazením pomáhali od časného rána až do pozdní noci, by se závody organizovat nedaly.

Enormní zájem účastníků, vysoká sportovní úroveň

Letošní závod byl obsazen již za tři týdny od zveřejnění rozpisu a museli jsme dát stopku na další přihlášky. Díky interní kvótě 50 % míst pro české a 50 % míst pro zahraniční závodnice je účast opravdu mezinárodní, a to co do složení závodnic, tak i složení sboru rozhodčích, což je rozhodně znát na objektivitě známkování a mnozí to oceňují. Rekordní byl rozhodně počet zúčastněných států. Kromě České republiky jsme přivítali moderní gymnastky z Austrálie, Belgie, Bulharska, Estonska, Chorvatska, Izraele, Litvy, Německa, Nizozemí, Polska, Ruska, Slovenska a Ukrajiny. To paradoxně způsobilo menší technický problém, jelikož se vlajky nevešly na videokostku, kam jsme je věšeli v předchozích letech, a bylo třeba vymyslet jiné umístění. Řada vyvěšených vlajek totiž dosáhla úctyhodné délky 23 metrů.

I sportovní úroveň byla opět vyšší. Z českých oddílů dominovala děvčata ze Sokola Žižkov a brněnských klubů TART a SKP. Zahraniční špičku zajistily Estonky z Tip - Top klubu, německého TuG Leipzig, bulharský CHAR‐DKS, Ukrajinky z Dynamo Lvov a zejména špičkové gymnastky z RG Team Moscow. Zapomenout nesmíme ani na chorvatskou seniorku Lauru Božić, která se účastnila i mistrovství světa, a svoje kvality potvrdila i na našich závodech vítězstvím v kategorii seniorek.

Skvělé ceny pro závodnice

Díky Startovači jsme mohli letos pro závodnice připravit skvělé ceny. Pro každou jsme nechali kromě nádherného diplomu vyrobit gymnastickou podložku pro rozcvičování a porcelánový termohrnek s  gymnastickým motivem. Samozřejmě, nesměly chybět karlovarské oplatky a kosmetika od Vřídla a Avonu.

Medailistky pak čekalo něco opravdu extra. Jednak dostaly originální lázeňský pohárek ve tvaru srdíčka s motivem závodů a umístěním, ale zejména jsme pro ně nechali vyrobit na zakázku nádherné originální lité medaile, ve kterých je navíc zasazen velký kamínek Swarovski.

O tom, že měly ceny úspěch, mimo jiné svědčí i různé fotky účastníků na Facebooku z neděle, kdy s medailemi na krku a pohárky v ruce obhlíželi krásy Karlových Varů.

Nejlepší česká moderní gymnastka byla osobností závodů

Jméno Monika Míčková nemusíme zasvěceným představovat. Tato česká moderní gymnastka, několikanásobná mistryně ČR a dlouholetá členka reprezentace ukončila minulý měsíc svoji závodní kariéru, a tak mohla přijmout naše pozvání do Karlových Varů. Jako osobnost závodů předvedla svoji taneční exhibici, která sklidila po zásluze bouřlivé ovace. Během závodního dne sledovala výkony gymnastek a několikrát se s děvčaty účastnila fotografování a podepisování svých fotografií. Zájem o Moniku byl velký a děvčata si odnášela ze závodů další originální vzpomínku.

Jako novinku letošního ročníku Carlsbad RG Cupu jsme připravili cenu „osobnosti závodů“. Monika si vybrala kategorii nadějí starších a „svoji“ cenu udělila Julii Denich z TuG Leipzig za krásnou práci nohou při sestavě. Monika Míčková byla naším hostem, a tak jsme jí zajistili i koupel a masáže v Alžbětiných lázních a v neděli se s námi vypravila na prohlídku Karlových Varů. Její velice milý a skromný přístup zaujal i pilota Petra Kopfsteina, tatínka Laury, který ji v neděli osobně vzal do letadla a ukázal jí leteckou akrobacii. Zkrátka děkujeme a smekáme před oběma.

Monice Míčkové se Carlsbad RG Cup velmi líbil, pochválila naši organizaci a u našich gymnastek vyzdvihla, že je na nich vidět, že závodí hlavně pro radost.

Vítěz může být jen jeden

Medaile se udělovaly ve dvanácti věkových a výkonnostních kategoriích. K tomu byly uděleny tři zvláštní ceny. Již byly zmíněny „cena města“ a „cena osobnosti závodů“, třetí zvláštní cenu „hlavní rozhodčí“ udělila Yvonna Ronzová. Obdržela ji Polina Siritsyna z RG Team Moscow 24, protože byla prostě nejlepší. Nezapomněli jsme na nejmladší závodnici, kterou byla Lucie Marešová (*2011) z TJ Sokol Plzeň IV a přidali jsme cenu pro „nejstarší“ závodnici, kterou ze stejného oddílu byla MUDr. Martina Volnerová (*1988). Obě závodnice tak dělí na moderní gymnastiku úctyhodných 23 let.

A protože, jak se říká, vítěz může být jen jeden, udělujeme tradičně Karlovarský pohár pro absolutního vítěze, kterým se stává družstvo tří nejlepších závodnic z různých kategorií. Třikrát po sobě si tento pohár odvezly Ukrajinky z SK Dynamo Lviv, letos jejich nadvládu po zásluze přerušily ruské moderní gymnastky Anastasia Evseeva, Elizaveta Polukarova a Polina Siritsyna z RG Team Moscow 24.

Závod neušel pozornosti ani známých osobností

Financování Carlsbad RG Cup není vůbec snadné a naprosto stěžejní je podpora města Karlovy Vary a Karlovarského kraje. I proto rádi přivítáme nejen zástupce těchto institucí, aby se na vlastní oči přesvědčili, že akce si podporu zaslouží a je na úrovni, kterou prezentujeme.

Na závod se jako první přišel podívat Ing. Edmund Janisch, náměstek hejtmana pro kulturu, školství a tělovýchovu. Pronesl úvodní řeč při zahájení a shlédl výkony nejmenších závodnic. Těší nás jeho slova uznání a příslib další podpory ze strany kraje. Dále nás navštívil Ing. Václav Sebera, předseda sportovní komise města a člen sportovní komise kraje. I ten ocenil atmosféru v hale, vyzdvihl organizaci a pochválil krásu moderní gymnastiky.

V hledišti náš závod sledovaly i další osobnosti západočeské moderní gymnastiky. Osobně jsem byl pozdravit Miladu Chudlařskou, která ve svém úctyhodném věku 90 let stále v Plzni trénuje, a Evu Baťkovou, trenérku, která vychovala velmi úspěšné závodnice a reprezentantky a která byla letos vyhlášena Českým olympijským výborem trenérskou osobností.

Další pro nás důležitou osobností je vzhledem k místu konání závodů šéf KV Areny. Vladimír Kvasnička, coby jednatel KV Areny a zároveň městský radní velmi vyzdvihl rozzářenou halu rozehřátou výkony nadšených moderních gymnastek, zejména v kontrastu se studenějším hokejem, který si diváci s touto halou hlavně spojují. Pana Kvasničku jsme se vším, co se na závodech odehrává, pečlivě seznámili. Sám je podobnými akcemi nadšen a samozřejmě vnímá jejich přínos jak pro obyvatele regionu, tak fungování haly samotné. Na tomto místě musíme poděkovat KV Areně a všem pracovníkům, kteří měli naši akci na starost, že vše běželo úplně hladce.

K večeru dorazil náš oblíbený host, náměstek primátora Mgr. Jiří Klsák. I když sám holduje historii a šermu, moderní gymnastika ho rozhodně oslovila a vždy nás rád podpoří, ať již osobní účastí nebo při jednání města. Podílel se na předávání medailí a sám udělil výše zmíněnou cenu města Karlovy Vary.

Petr Kopfstein byl sice na závodech jako tatínek Laury, ale vzhledem ke svým sportovním úspěchům jsme si nenechali ujít příležitost ho také zapojit do předávání medailí. Petr Kopfstein coby čtyřnásobný mistr světa v akrobatickém létání a od letoška pilot kategorie Masters v seriálu RedBull AirRace dobře ví, o čem je sport a pořádání velkých akcí. Proto jsou pro nás jeho slova o tom, že Carlsbad RG Cup je co do organizace i provedení na úrovni mistrovství světa, nejen velkou pochvalou, ale i zárukou, že je myslí bez jakékoliv nadsázky či zdvořilostní roviny.

Carlsbad RG Cup má skvělou budoucnost

Když jsme vymýšleli tento mezinárodní závod, stanovili jsme si kritéria, jaká by měl naplňovat. Prvním kritériem je opravdu mezinárodní charakter a dobrá sportovní úroveň, druhým kritériem je krásný a pohodový závod, který je odměnou sám o sobě a teprve někde na třetím místě je umístění našich závodnic. Tím se lišíme od časté praxe, kdy se výběr zúčastněných a vypsané kategorie přizpůsobují aktuálnímu stavu závodnic pořádajícího oddílu. Jinými slovy, cílem není primárně zisk medailí pro naše gymnastky, ale spokojenost účastníků a z toho pramenící dobré jméno těchto závodů, města i nás jako pořadatele. To, jestli děvčata získají medaile nebo ne, není v tomto případě prvořadé, čímž však nechci říci, že výkony našich děvčat nejsou důležité. Jsou důležité a záleží nám na nich, ale hodnotíme je jinými kritérii, než je dosažené absolutní umístění. A jsem rád, že tyto komplexní cíle byly opět naplněny.

A že něco občas nebylo tak, jak bychom sami chtěli? To je také víceméně v pořádku. Máme totiž dobrý důvod do příštího roku snažit se a být zase o něco lepší.

A pokud jsem to s některými nestihl osobně, tak ještě jednou děkuji všem závodnicím, trenérům a hlavně dobrovolníkům, zejména z řad rodičů a jejich příbuzných, kteří se zasloužili o to, že tento krásný závod proběhl.

Jiří Herian

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

  Napište první komentář!

Carlsbad RG Cup

Logo RG Cup 2015 color.png

mezinárodní závody v moderní gymnastice

V roce 2023 proběhl již 11. ročník.
zveme vás na další, opět dvoudenní závod který je předběžně naplánován na
15. a 16. června 2024.


mezinárodní závody Carlsbad RG Cup probíhají za finanční podpory
Statutárního město Karlovy Vary a Karlovarského kraje

TOP akce 2023

16. června - Poznej a vyzkoušej moderní gymnastiku | KV Arena

17. a 18. června - Carlsbad RG Cup - 11. ročník | KV Arena

4. - 13. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

2 září - Festival SPORTU° | KV Arena

12. a 19. září - Nábor do TopGym Karlovy Vary | Hala TC Gejzírpark

Kalendář akcí a závodů 2023

 • 19 Lis 2023

  MČR DT + SS NNML 2023

  finální rozpis Závodnice:Lions, Kozlova+Laslopová+Bendová, Bernatová+Orlová

 • 18 Lis 2023

  MČR SS 2023

  finální rozpis Závodnice:Stars

 • 11 Lis 2023

  Rycon Cup 2023

  finální rozpis Závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 05 Lis 2023

  Cena města Chomutova 2023

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 04 Lis 2023

  Oblastní přebor SS a DT 2023

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 28 Říj 2023

  Porta Bohemica Cup 2023

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová

 • 22 Říj 2023

  Slavoj RG Cup 2023

  Finální rozpis • závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, +Laslopová+Bendová, Samarska, Flaksová, Kopfstein

 • 15 Říj 2023

  O Hradeckou stuhu

  finální rozpis závodnice: Madagaskar, Lions, Stars, Lukas+Mitro, Kozlova+Laslopová+Bendová, Orlová+Bernatová, Samarska, Flaksová, Kopfstein

 • 16 Zář 2023

  OIG GYM Cup

  Finální rozpis  Závodnice: Kopfstein, Samarska, Flaksová

 • 18 Čer 2023

  Carlsbad RG Cup 2022 - NEDĚLE

  závodnice: Eldarusheva, Bečvářová, Filipenko, Laslopová R.,Zemianková, Žbánová, Balas, Lukas, Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová B., Kopfstein, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová 

 • 17 Čer 2023

  Carlsbad RG Cup 2022 - SOBOTA

  závodnice: Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová, Kopfstein, Negreskul, Mitro, Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová 

 • 28 Kvě 2023

  MČR NST A

  Finální rozpis Závodnice: Laslopová B., Kozlova

 • 27 Kvě 2023

  MČR NML A

  Finální rozpis Závodnice: Yakimets, Pšeničková, Bašistová

 • 21 Kvě 2023

  MČR SEN B

  Finální rozpis  Závodnice: Orlová, Bernatová

 • 14 Kvě 2023

  MČR NST B

  Finální rozpis  Závodnice: Bendová

 • 13 Kvě 2023

  MČR JUN B

  Finální rozpis  Závodnice: Flaksová

 • 06 Kvě 2023

  Milevský pohárek 2023

  Finální rozpis  závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Laslopová R., Žbánková, Yakimets, Pšeničková, Laslopová B., Bendová

 • 30 Dub 2023

  Oblastní přebor VP - NEDĚLĚ

  Finální rozpis  Závodnice: Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová

 • 29 Dub 2023

  Oblastní přebor VP - SOBOTA

  Finální rozpis  Závodnice: Eldarusheva, Bečvářová, Filipenko, Laslopová R., Zemianková, Žbánková, Balas, Lukas, Mitro, Negreskul, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Laslopová B., Kozlova, Kopfstein

 • 23 Dub 2023

  Chomutovský pohár 2023

  finální rozpis závodnice: Negreskul, Mitro, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Bendová, Flaksová, Samarska, Bernatová

 • 22 Dub 2023

  Memoriál Aleny Fialové 2023

  finální rozpis závodnice: Filipenko, Bečvářová, Eldarusheva, Zemianková, Laslopová R., Balas, Laslopová B., Kozlova, Orlová

 • 22 Dub 2023

  Kvalifikace MČR JUN A

  Závodnice: Kopfstein

 • 15 Dub 2023

  RG Cup Hradec Králové

  Finální rozpis  Závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Kozlova, Bendová, Kopfstein, Orlová

 • 07 Dub 2023

  UPREAL Cup 2023

  Finální rozpis závodnice: Žbánková, Yakimets, Pšeničková, Bašistová, Laslopová B., Kozlova, Samarska, Flaksová, Kopfstein, Bernatová

 • 02 Dub 2023

  AJUR Cup 2023

  Finální rozpis  závodnice: Filipenko, Zemianková, Laslopová R., Balas, Žbánková, Laslopová B., Samarska, Flaksová, Bernatová, Orlová

 • 01 Dub 2023

  Jablonecká perlička

  Finální rozpis  Závodnice: Mitro, Negreskul, Lukas, Bendová, Kopfstein

 • 25 Bře 2023

  Ústecký pohár 2023

  Finální rozpis závodnice: Pšeničková, Yakimets, Bašistová, Kozlova, Laslopová B., Bendová, Samarska, Flaksová, Orlová, Bernatová

 • 18 Bře 2023

  Goodwill Cup - Praha 2023

  Finální rozpis Závodnice: Filipenko, Balas, Lukas, Negreskul, Mitro, Samarska, Flaksová, Kopfstein

 • 04 Bře 2023

  Milevský pohár 2023

  Finální rozpis  závodnice: Bečvářová, Eldarusheva, Zemianková, Laslopová R., Žbánková, Laslopová B., Bendová, Kopfstein, Orlová, Bernatová 

 • 02 Led 2023

Archív