OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

0 Kč

Co vás čeká na moderní gymnastice

Vítáme Vás ve sportovním oddílu moderní gymnastiky TopGym Karlovy Vary!

Co na vás čeká?

Nově příchozí gymnastky jsou zařazeny do „Přípravky“. 

Malá děvčata přicházejí s různými dispozicemi – jak tělesnými, tak mentálními. Jejich pokroky jsou závislé nejen na počátečních dovednostech, ale ve velké míře také na jejich přístupu a snaze. Nemějte obavy, pokud vaší gymnastce něco nejde. Buďte trpěliví a dejte jí čas, aby fyzicky nebo mentálně dospěla do okamžiku, kdy se jí daná věc začne dařit. Nezřídka se stává, že zpočátku talentovaná gymnastka „vyčerpá“ svůj talent a dál se neumí sama posunovat. Předstihne jí pak gymnastka, která byla zvyklá od začátku pilně pracovat a ví, čeho chce dosáhnout.

Děvčata, která začínají s moderní gymnastikou v pozdějším věku (cca po 8 roce), musí překonat počáteční hendikep a dohnat dovednosti v rozsazích a manipulacích, které se ostatní děvčata již několik let učí. Na druhou stranu mají výhodu větší mentální vyspělosti a záleží jen na nich, jak moc budou chtít. I děvčata začínající v pozdějším věku mohou dosáhnout závodních úspěchů.

Všechna děvčata se musí naučit základy moderní gymnastiky – pohybové dovednosti, manipulaci s náčiním a získat potřebné pohybové rozsahy. Postupně se gymnastky začnou učit svoji první gymnastickou sestavu, pokud jí zvládnou, tak i druhou. Doba zvládnutí základů je velmi individuální, u někoho to mohou být měsíce, u někoho roky.

Pokroky gymnastek také záleží na tom, zdali si samy doma cvičí, zejména trénují rozsahy a manipulace s náčiním. Doporučujeme též další pravidelné volnočasové sportovní aktivity, které zajišťují přirozený pohyb a balanční dovednosti – např. chůze, běh, cyklistika, plavání, lyžování, bruslení, balet, tanec apod.

Jaký bude sportovní postup

Pokud gymnastka zvládne svoji první sestavu, může se zúčastnit oddílových závodů, pokud zvládne dvě sestavy, může se již zúčastnit běžných pohárových závodů ve své kategorii.

Pokud je vaše dcera šikovná a má zájem, můžete se nad rámec předepsaných tréninků zúčastnit i víkendových tréninků, kde můžete otestovat, jak zvládá vyšší tréninkovou zátěž a jak je schopna se výkonnostně posunout. Informaci o víkendových trénincích vám podá předseda nebo sportovní manažer klubu.

Kromě gymnastických sestav mohou děvčata nacvičovat i taneční exhibice, se kterými pak vystupují na závodech, které pořádáme, nebo jiné exhibici.

Pro děvčata, která dosáhnou školního věku, pořádáme každoročně 10denní letní sportovní soustředění, které probíhá pravidelně v první polovině srpna. Soustředění je určeno pro děvčata všech tréninkových programů a mám zásadní vliv na jejich výkonnost a další postup.

Gymnastky, které se naučí předepsané sestavy, zúčastní se letního soustředění a splňují další kritéria, mohou být přeřazeny do vyšších – závodních - tréninkových programů. To probíhá na základě doporučení / schválení trenérů a projednání s rodiči. Zařazení do závodního programu klade mnohem vyšší nároky jak na gymnastky samotné, tak na požadovanou součinnost rodičů.

Závodní programy TopGym Karlovy Vary:

 • Volný program – základní závodní program pro gymnastky, které sice mají dovednosti, ale nemohou se časově více moderní gymnastice věnovat. Děvčata trénují 6 hodin týdně a účastní se dle možností víkendových tréninků.
 • Tréninkové centrum TopGym – rozšířený závodní program pro gymnastky, které se chtějí moderní gymnastice věnovat naplno. Děvčata trénují 8 hodin týdně a účastní se předepsaných víkendových tréninků. Celkový tréninkový objem je 430 hodin za rok.
 • Rozvojové středisko mládeže a Sportovní akaddemie ČSMG – výkonnostní závodní program pro mladé talentované gymnastky, které se chtějí moderní gymnastice věnovat naplno a dosáhnout vrcholové úrovně. Děvčata trénují 10 hodin týdně a účastní se předepsaných víkendových tréninků. Celkový tréninkový objem je 560 hodin za rok.

Účast na závodech

Všechny gymnastky, které zvládnou alespoň jednu sestavu, se zúčastní oddílových závodů. Na nich předvedou své dovednosti rodičům i oddílovým trenérům a rozhodčím. 

Gymnastky z přípravky, které zvládnou své dvě sestavy, se zúčastní jednoho až tří pohárových závodů jednotlivců v Mariánských Lázních nebo Plzni. Tyto závody probíhají během jarní závodní sezóny od března do června.

Gymnastky závodních programů jednotlivců se účastní mnoha pohárových závodů od března do dubna po celé ČR a někdy i v zahraničí. Koncem dubna proběhne Západočeský oblastní přebor a nejlepší závodnice postoupí na mistrovství ČR, která probíhají v květnu. 

Nejlepší gymnastky závodních programů jsou vybírány do společných sestav (4 až děvčat) a soutěží dvojic a trojic, které probíhají na podzim během října a listopadu. Na přelomu listopadu a prosince pak probíhají oblastní přebory a MČR.

Účast na závodech je náročná nejen pro gymnastky, ale rovněž pro jejich rodiče. Závody jsou celodenní, probíhají zpravidla v sobotu, někdy v neděli (nebo státní svátek). Začínají příchodem ráno kolem 8 hodiny, gymnastky se musí obléci, učesat a rozcvičit. Vlastní závod začíná kolem deváté až desáté hodiny a probíhá zpravidla celý den po věkových a výkonnostních kategoriích. Gymnastky, které mají odcvičeno, mohou s rodiči odejít z haly a vrátit se včas na vyhlášení, které probíhá v odpoledních a nezřídka až večerních hodinách. Účast na ranním rozcvičení a nástupu, zrovna tak vyhlášení je povinná. Na některých závodech probíhá vyhlášení pro malá děvčata v polovině dne a ty pak mohou odjet domů.

Pro rodiče to tedy znamená vyjet brzy ráno a plánovat návrat často pozdě odpoledne nebo v noci. Pokud jsou závody na vzdálenějších místech republiky (např. na Moravě), pak se často jede o den dříve a na místě se přespí.

Moderní gymnastika nejsou nějaké „tanečky“ jak by se mohlo laikovi zdát, ale je to poměrně náročný sport pro děvčata a svým způsobem i pro jejich rodiče. Podporovat dceru v moderní gymnastice znamená pro rodiče velkou obětavost – nejen finanční (členské příspěvky, dresy, náčiní, …) ale zejména časovou (účast na trénincích, závodech, …).

Přesto věříme, že propadnete kouzlu tohoto sportu spolu s vaší dcerou.

Karlovy Vary 2020: hlavní město moderní gymnastiky

V roce s magickým číslem 2020 bude moderní gymnastika v Karlových Varech již 65 let.

Proto jsme se rozhodli vytvořit pro rok 2020 nové výzvy a přinést do Karlových Varů gymnastiku v opravdu velkém stylu.

více o projektu KV2020

Vzhledem k epidemii koronaviru a vyhlášení nouzového stavu na jaře 2020 došlo také k přerušení sportovních aktivit.
Proto se náš projekt, obdobně jako Olympijské hry, pod stejným názvem celý přesouvá do roku 2021.
Nicméně v druhé polovině roku proběhnou v rámci projektu „Karlovy Vary 2020:
hlavní město moderní gymnastiky“ ještě některé zajímavé akce.

TOP akce 2020

8. února - TopGym ples | Hotel Richmond

7. - 16. srpna - Letní sportovní soustředění TopCamp | Sportovní hala Tachov

20. září - Carlsbad RG Cup - ročník "7 a 3/4" | Hala míčových sportů

5. - 6. prosince - MČR kadetky mladší, kadetky starší | Hala míčových sportů

Kalendář akcí a závodů 2020

 • 26 Led 2020

  Lednová vločka - Tábor

  Finální rozpis • závodnice: Bernatová Kristina, Bendová Jolana, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Orlová Klára

 • 07 Bře 2020

  Goodwill Cup - Praha

  Finální rozpis • závodnice: Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Sattler Elizabeth, Laslopová Barbora, Čáslavová Natálie, Kopfstein Laura, Bayerova Eliška, Samareva Alisa, Orlová Klára

 • 05 Zář 2020

  Hobit Cup

  Finální rozpis • závodnice: Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Sattler Elizabeth, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Aldushina Anastasia

 • 12 Zář 2020

  Milevský pohár

  Finální rozpiszávodnice: Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Pachmanová Laura, Bašistová Beáta, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 13 Zář 2020

  OIG GYM Cup

  Finální rozpis závodnice: Laslopová Barbora,Bendová Jolana ,Kopfstein Laura, Samareva Alisa, Borovičková Michaela, Fedunova Darja,Orlová Klára,Tamchynová Klára

 • 20 Zář 2020

  Carlsbad RG Cup - Karlovy Vary

  nominace: Muras Aneta, Yakimets Daniella, Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Pachmanová Laura, Sattler Elizabeth, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Bendová Jolana, Tokarova Daria, Aldushina Sofia, Samarska Vlada, Kopfstein Laura, Lipovská Vanesa, Borovičková Michaela, Aldushina Anastasia, Samareva Alisa, Herianová Kamila, Fedunova Darja, Soumarová Tereza, Orlová Klára, Tamchynová Klára, Bernatová Kristina

 • 03 Říj 2020

  Plzeňský pohár

  závodnice: Kopfstein Laura, Samareva Alisa, Borovičková Michaela, Fedunova Darja, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 17 Říj 2020

  Chomutovský Pohár

  závodnice: Yakimets Daniella, Muras Aneta, Křížová Viktorie, Laslopová Barbora, Kozlova Nelly, Kopfstein Laura, Samareva Alisa, Orlová Klára, Bernatová Kristina

 • 18 Říj 2020

  GymCup I

  závodnice: Pachmanová Laura, Bašistová Beáta, Sattler Elizabeth, Bendová Jolana, Lipovská Vanesa, Borovičková Michaela, Fedunova Darja, Tamchynová Klára

 • 24 Říj 2020

  Ústecký Pohár

  závodnice: Křížová Viktorie, Bašistová Beáta, Bendová Jolana, Kopfstein Laura, Samarska Vlada, Borovičková Michaela, Samareva Alisa, Fedunova Darja, Soumarová Tereza, Orlová Klára

 • 31 Říj 2020

  Západočeské oblastní přebory - Chomutov

  nominace: všechny závodnice VP - NML a DOR

 • 14 Lis 2020

  MČR naděje mladší - Hradec Králové

  nominace: závodnice postupující z OP

 • 15 Lis 2020

  MČR dorostenky - Hradec Králové

  nominace: závodnice postupující z OP

 • 21 Lis 2020

  Západočeské oblastní přebory - Plzeň

  nominace: všechny závodnice VP - NNML, KML , KST

 • 05 Pro 2020

  MČR kadetky mladší - Karlovy Vary

  nominace: závodnice postupující z OP

 • 06 Pro 2020

  MČR kadetky starší - Karlovy Vary

  nominace: závodnice postupující z OP

archív